בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - חטיבת הביניים
חטיבת הביניים          
 

חטיבת הביניים של בית חינוך אביב - לומדים הכל, אבל אחרת.

הערכים המובילים בחטיבה:
 
 

יישום תכנית הלימודים כמקובל בחינוך ולדורף בבתי הספר בארץ ובעולם

 

עמידה בסטנדרטים אקדמיים ובדרישות של משרד החינוך במקצועות הליבה

 

פיתוח מובילות בתחום המדעים והאומנויות לסוגיהן

 

חינוך חברתי ומחוייבות לקיימות – חברה וסביבה

 

מתן אפשרות בחירה אישית והעמקה באחד משני תחומי תוכן בכל שנה

 


המחזור הראשון של "בית חינוך אביב" עלה לכיתה ז' ואנו, מורים, אנשי צוותת הורים ותלמידים שמחים לפתוח את שערי החטיבה, בבנין החדש והמטופח שלנו.

בארץ קיימים מעל 24 בתי ספר אנתרופוסופיים - כולם התחילו דרכם כמותנו, כעמותה קטנה, ועם השנים גדלו וצמחו לכתות הגבוהות. חלקם אף הצליחו להצמיח תיכונים. הבוגרים, שממשיכים בדרכם, ניחנים ביכולת לחיות חיים מאוזנים, סקרנים ואוהבי אדם, הרואים את העולם כמקום מאתגר ומלא ידע שממתין להם שיגלו אותו מתוך אהבה והנאה.

הלימודים בחטיבת הביניים האנתרופוסופית- מאפשרים עשייה והתנסות משותפת, חוויתית, כשאת הלימודים מובילות דמויות משמעותיות, בראשן המחנך, אדם שהוא חלק מחייהם ועולמם של הצעירים, מלמד כמה וכמה תחומי תוכן ובנוסף מלווה את התלמידים גם בשיעורים של מורים מקצועיים אחרים.

הלימודים מתקיימים בסביבה פיזית המאפשרת חקירה וגילוי- באמצעות עשיה ממשית.
מושם דגש על חינוך לקיימות ואחריות חברתית, עשיית טוב בעולם, ההבנה שעשיית טוב עבור האחר חשובה ומתגמלת משום שעל ידי כך אני מתגמל את עצמי. מתוך תפיסה זו החינוך האנתרופוסופי מרחיק את הילדים מן ה"רעות החולות" שבהן נלחמות מערכות חינוך אחרות- הרחקה מאינדיבידואליות קיצונית שנובעת (בין השאר) מחומרנות (שגוררת חוסר סיפוק תמידי ותסכול), תחרותיות קשה, התמכרות למסכים ולטכנולוגיה וסגידה לידוענים.

המשמעות של התרחקות מתחרותיות קיצונית וויתור על לימודים באמצעות מסכים ומחשבים - אין פירושו חינוך רך, מתירני או חסר אתגרים. פירושו עידוד ללמדנות, חקרנות ויצירתיות- כשאלה הם חלק מתפיסת עולם שבה היחיד הוא חלק מקבוצה - והקבוצה תומכת ומחויבת ליחיד.

מתוך הבנת החשיבות של כוחה של הקבוצה מתקיימות פעילויות מאחדות ומאתגרות הדורשות את שיתוף הפעולה של התלמידים- עבודות חקלאות, שיט בים טיולים רגליים רבים, ופרוייקטים חברתיים למען הקהילה- מטפחים את כוחו של היחיד כחלק מקבוצה תומכת ונתמכת.

בכיתות ז- ט מתרחבות לימודי המדעים מתמטיקה, גאומטריה, פיזיקה, אסטרונומיה, בוטניקה, זאולוגיה, כימיה ועוד.  כמובן לא פוסחים על תקופות לימוד משמעותיות בהיסטוריה, בתנ"ך, בכתיבה יוצרת וספרות. לימודי השפות, אנגלית וערבית, נעשים מתוך העמקה תרבותית המלווה בפרויקטים וחוויות רבות.

בצד זה, ממשיכה הדרך האמנותית משנים קודמות :
התנסות באמנויות ומעבר גם לאמנויות פיזיות ומאתגרות יותר- נגרות, ריתוך, פיסול בחימר, בעץ, ציור ורישום, מלאכות יד ובכלל זה תפירה אריגה ועוד.
שיעורי מוזיקה- שירה ונגינה- רוב הילדים לומדים לנגן על כלי אישי ובמידת היכולת חברים בהרכבים מוזיקליים.


לימודי הדרמה והאוריתמיה- העבודה התנועתית- מתרחבים עד להעלאת הצגות שלמות בהן הילדים משתתפים ולוקחים חלק מלא גם בעיצוב התפאורה, תפירת הבגדים, העיבוד המוזיקלי והכוריאוגרפיה.
 מה לומדים בכיתה ז'

כיתה ז' היא תחילתה של תקופת ההתבגרות- גיל זה מתאפיין בצורך למרוד בסמכות ובמסגרת שהיו חשובות והכרחיות עד כה. הרצון להכיר ולבטא את העצמי יכול להתבטא בהתנהגות אנוכית ואף מסתגרת, וגם כאן, כבגילאים קודמים, מבקש החינוך האנתרופוסופי לתת מענה לצרכים ההתפתחותיים של הילדים המתבגרים. בכיתה ז – תכנית הלימודים באה לתת מענה לרצון לגלות ולחקור וליציאה אל "עולם חדש".

תקופות לימוד


בחינוך ולדורף נהוג ללמד את נושאי הלימוד העיוניים העיקריים בתקופות לימוד אינטנסיביות שמתחלפות בקצב קבוע. הלימוד בכל תקופה מתקיים בעיקר בתחילת היום, בין השעות 08:30-10:30 , במסגרת שיעור ארוך ומגוון במקצוע מסוים. מקצוע זה נלמד כל יום בשעות אלו, במשך פרק זמן של שלושה עד ארבעה שבועות. לאחר תקופה זו מתחלף תחום הלימוד לעוד פרק זמן דומה וכיוצא בזה.


תקופות הלימוד בכתה ז':
תקופות מדעיות - כימיה; פיזיקה; אסטרונומיה; גאוגרפיה; מתמטיקה (אלגברה וגאומטריה); ביולוגיה. תקופות הומניות - מגלי עולם; רנסנס; כתיבה יוצרת; תנ"ך.

לימודי מתמטיקה

נושאים חדשים במתמטיקה וגאומטריה ילמדו במסגרת תקופות לימוד ויתורגלו לאורך כל השנה. בתחילת כתה ז' יערך מיפוי לקביעת רמת התלמידים ואלו שאינם עומדים בדרישות מינימום ללימודי מתמטיקה של כתה ז' ידרשו לבצע השלמות - באמצעות ימים מרוכזים ו/או שיעורי תגבור  בביה"ס, מעבר למכסת שעות המתמטיקה השבועיות. כמו כן, יפותחו דרכי הוראה ותרגול בקבוצות כדי לאפשר תמיכה בתלמידים ברמות שונות.

 

לימודי מדעים

כימיה פיסיקה אסטרונומיה ביולוגיה ותזונה - נלמדים מתוך גישה חוויתית ומתוך התנסות מעשית.

 

לימודי היסטוריה

התלמידים ילמדו על מגלי עולם – מיהם אותם מגלים, אילו מין אנשים הם היו? לאילו תכונות נדרשו בכדי לעשות את מה שעשו? הגילויים בתקופה זו רבים: גילויים היסטוריים וגאוגרפיים, אך גם נפשיים אישיים ופנימיים. כן ילמדו על תקופת הרנסאנס – ויתוודעו לתודעת העולם החדש, התנועה ההומנית, ואנשי אשכולות כליאונרדו דה וינצ'י ומיכלאנג'לו, יכירו את יצירותיהם ואת הביוגרפיה שלהם ויכינו עבודה אישית מעמיקה ורחבה על פי אותן דמויות.

כתיבה יוצרת

התנסות בכתיבה יוצרת ובסגנון כתיבה אישי

 

לימודי תנ"ך

 

לימודי תנ"ך מתוך התמקדות בדמותו של שלמה המלך וספר מלכים א.


לימודי אנגלית

 

לימודי האנגלית יתקיימו בחטיבה בהיקף של 4 שעות שבועיות. בתחילת כתה ז' יערך מיפוי לקביעת רמת התלמידים ואלו שאינם עומדים בדרישות המינימום יקבלו תמיכה בימים מרוכזים ו/או בשיעורי תגבור באנגלית מעבר למכסת שעות האנגלית בשבוע. גם באנגלית, יפותחו דרכי הוראה בקבוצות כדי לאפשר תמיכה בתלמידים ברמות שונות. מעבר ללימודים השבועיים באנגלית תוקצה תקופה במהלך השנה בה הילדים יעבדו על הצגה באנגלית. בתקופה זו שעות האנגלית תהיינה מתוגברות.


לימודי מוזיקה


בשנות החטיבה לימודי המוזיקה יקבלו דגש הן בתחום השירה והן בתחום הנגינה התזמורתית. היקף השעות של לימודי מוזיקה בשבוע יהיו 3 שעות. שעתיים יתמקדו בשירה ושעה בנגינה תזמורתית. התלמידים ימשיכו לשכלל את הנגינה שלהם בחליליות סופרן אך נשלב גם לימוד על חליליות אלט בשיעורים. בשיעור תזמורת יגיעו הילדים עם הכלים האישיים על פי הנחיות המורה למוזיקה. שעת תגבור נוספת לבחירה – תשולב במהלך השנה לילדים המנגנים בכלים אישיים.
 

לימודי אומנות

 

לימודי אומנות ציור ופיסול  יתקיימו בהיקף של 2 שבועיות. ילמדו בהם רישום, ציור ופיסול בחמר. בהמשך יכנסו גם שיעורים שיחשפו את הילדים ליצירות אומנות וללימודי תולדות האומנות.

מלאכות רכות ומלאכות קשות


שיעורי מלאכה יכשירו את התלמידים בתפירה במכונת תפירה ויתקיימו למחצית הכתה כשהמחצית השניה תבלה בנגריה בשיעור עץ.

 

לימודי דרמה ואומנויות הבמה


במסגרת זו יתנסו התלמידים באומנויות במה מגוונות – תאטרון חפצים, אימפרוביזציה, תנועה, מיצג ובהמשך אף קולנוע. שעות אלו יהיו בזיקה לשני מוקדים מרכזיים: האחד - לתכנית הלימודים של תקופות נבחרות כמסגרת לביטוי אומנותי שיתמוך בתהליך הלמידה. השני -  מסגרת לעיבוד תכנים הקשורים בהתפתחות הנפשית-חברתית של ילדים בגיל ההתבגרות.


לימודי ערבית


במטרה להעלות אירוע המבטא את התרבות והאומנות הערבית תוך שימוש בשפה הערבית.
 

ספורט


מעבר לפעילות הפיזית בכל בוקר. בשנות החטיבה ננסה לפתח מסורת של ימי ספורט תוך יצירת שיתוף פעולה עם בתי ספר עמיתים.
 פרוייקטים מיוחדים


במערכת השבועית יוקצו 2-3 שעות שבועיות לפרוייקטים תקופתיים (חודשיים-שלושה). בכל שנה תהיה תכנית ייחודית לפרוייקטים של הכתה.
למשל - תקופת פרוייקט בחלק הראשון של השנה בכתה ז' – לימודי ימאות
דוגמאות נוספות:
פרוייקט בנושא קיימות וסביבה
פרוייקט מחוייבות חברתית
פרוייקט עבודה על הצגה באנגלית
חלק מהפרוייקטים תומכים בתקופות הלימוד המובנות בתכנית הלימודים וחלק אחר מהווים מסגרת ליישם את המטרות הנוספות שהוגדרנו לחטיבה.

במקביל לפרוייקטים הכיתתיים יתקיימו פרוייקטים אישיים כגון:
עבודת שורשים בכתה ז' ועבודת ביוגרפיה בכתה ח'.


 התכנית השנתית בכל אחת מכתות החטיבה תכלול טיולים מאתגרים, יציאה למופעי תרבות (הצגות בתאטרון) ; מפגשים עם בתי ספר אחרים ; ביקורים במוזיאונים; סיורים לימודיים ועוד.

תהליכי הערכה – החטיבה מהווה מעבר גם בתחום תהליכי הערכה. התלמידים יתחילו לחוות יותר ויותר קיומם של מבחנים ועבודות עליהם יקבלו הערכה הכוללת גם ציונים מספריים. כמו כן, יתקיימו מפגשי הערכה בין המחנך לבין התלמידים במסגרתם יקבלו משוב אישי תקופתי.

 פרויקט החברתי

הפרויקט החברתי בכיתה ז הוא ליווי וחניכה של תלמידי כיתה א בשנתם הראשונה בבית הספר- תוך מפגשי חונכות ועשייה משותפים, בישול, משחק ועוד כשהנערים תורמים ונתרמים על ידי המפגש המחודש עם אותן שנים ראשונות שלהם בבית הספר.תהליך ההרשמה לחטיבת הביניים:


1 - הגשת בקשה להרשמה לבית חינוך אביב בעזרת טופס הגשת בקשה בקישור זהלאחר שליחת הטופס תקבלו אישור במייל על בקשתכם להרשמה ונציג צוות רישום יחזור אליכם עם מידע לגבי המשך התהליך.

2 - מילוי ערכת הרשמה - ערכת ההרשמה תשלח אליכם למייל. אנא מלאו אותה בהקדם והעבירו אותה למזכירות בית חינוך אביב, רח' הרצל 180 ת"א (ניתן להשאיר אצל השומרת בשער). ערכת הרשמה מלאה כוללת: שאלון הורים, שאלון מורה ממסגרת קודמת וצ'ק לתשלום דמי הרשמה (דמי ההרשמה לא יוחזרו). לא תטופל ערכה שלא תגיעה במלואה.

3 - הזמנת ההורים ליום פתוח או לביקור מתואם בבית חינוך אביב.

4 - 
ביקור בבית חינוך אביב, עם הילד ומפגש הילד/ה עם צוות פדגוגי.

5 - הגעה של הילד לימי שילוב בהם הוא משתתף ב-2-3 ימי לימודים שגרתיים עם הכיתה הקולטת.

6 - הודעה על קבלה והתחלת תהליך קליטה.

 


תשובות לשאלות נפוצות על בית חינוך אביב תמצאו בדף "שאלות ותשובות".

לשאלות נוספות ניתן ליצור קשר עם צוות רישום בטלפון: 055-8858505
 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org