בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - כיתה ד

כיתה ד

חווית ה'הנני', המאפיינת גיל זה, מלווה ביכולות חדשות של עשייה ולקיחת אחריות, אותן אנו מתעלים ותומכים דרך מעבר רציני להכנת שיעורי בית, פרוייקטים כיתתיים, עבודה בקבוצות, וגם הכנת נושאים אישיים בפעם הראשונה. ההתעוררות לאמת בדרך חדשה היא החוויה של כיתה ד'. להסתכל על העולם בעיניים חדשות, כאשר חוכמת העולם צריכה להגיע לילדים בגלימה של יופי ולהחדיר בהם התלהבות. מצד שני חווית ה'הנני' החזקה יכולה להתבטא במעין 'שיכרון' של 'אני' ו'עצמי', ו'כוחי' ו'כוחנו' כקבוצה, ואלו יכולים להביא להתנהגות 'אנטי סוציאלית' בין הילדים.
תקופות הלימוד המרכזיות ותכני הלימוד פותחים שער למקצועות חדשים ובה בעת מבקשים לתת מענה ליופי ולקשיים המאפיינים את הגיל המסעיר הזה.


אדם וחיה

למעשה זוהי ההתחלה של לימודי מדעים שתלך ותתרחב ותעמיק בשנים הבאות. אנחנו מתחילים מהממלכה הקרובה ביותר לאדם, (וגם רגשית לילדים) – החיות. מתוך התבוננות על הקשר בין האדם לחיות, יצא הילד למסע דרך ממלכות החי השונות; רכיכות, זוחלים, מכרסמים ויונקים. הילדים ישמעו על חיות שונות והאופן בו מבנה גופן ואורח חייהן, נמצאים בהתאמה לסביבת המחייה שלהן. אופייה המהותי השונה של כל חיה יקושר לאופן שבו ישנם גם פנים שונים בהווייתו של האדם. הילדים יכתבו יציירו ויפעלו,  ויכינו עבודה אישית על חיה, לבחירתם.

גיאוגרפיה- מולדת

תקופה זו מהווה המשך ופיתוח של תקופת חקלאות מכיתה ג'. הילדים חווים כיצד ממלכות הטבע השונות- דומם (אדמה, סלע ואקלים), צומח וחי, משפיעות ומותאמות זו לזו, וכיצד האדם, באורח חייו היותר מסורתי של פעם, ידע גם להשתלב בהן, להפיק מהן את מה שנחוץ לו, וגם, מה שמיוחד רק לאדם, לטפח ולתרום לסביבתו. הילדים יכינו מפה (שהיא מבט מלמעלה, 'על' העולם – יכולת חדשה של הילדים) ובכך גם יחוו תחושה של יכולת והכלה של העולם שסביבם. היכולת 'לקרוא מפה', לנווט, להתמצא, גם מאתגרת וגם נותנת תחושה של 'התמצאות' (במציאות), 'אני לא אלך לאיבוד'...

הילדים ילמדו את אבני היסוד של הגיאוגרפיה תוך כדי היכרות עם היחידה הגיאוגרפית המידית  בה הם חיים. הם ילמדו כיצד ספרות הטבע השונות ארוגות זו בזו לכדי מכלול אחד. הנוף, האדמה, הצמחייה, החיות והאדם.

4 הכיוונים הראשיים ו-4 כיווני המשנה, כיצד הכיוונים באים לידי ביטוי במפה. היסודות של הכנת מפה, קנה מידה הן של מבנים או אזור מגורים, והן של יחידות נוף כולל צבעי מפה ומקרא מפה פשוטה.

מיתולוגיה נורדית

גיל 10 הוא גם, במובנים רבים, "קדימון" קטן של גיל ההתבגרות- כוחות הנפש הפנימיים, המציצים לרגע החוצה, מביאים לסערה לעיתים בלתי נשלטת של רגשות ומעברים חדים בין שמחה לצער, ייאוש, תחושת אי-בטחון בעצמי, לבין 'אני יכול הכול' 'אני מבוגר' וכו'.


כדי לתת ביטוי, מזון ומרחב עיבוד לרגשות סוערים אלו, אנו מביאים לילדים את המיתולוגיה הצפונית, האיסלנדית, שסיפוריה מפגישים אותם עם עולם ססגוני, רב-רגש, ועם שאלות של טוב ורע. בבסיסה של מסכת סיפורים זו, המאבק בין האלים והענקים והוא מסתיים במלחמת 'כל בכל' בינהם, המובילה ל'שקיעת האלים'. זירת ההתרחשות עוברת לאחר מכן לעולם בני האדם 'מידגרד' הנמצא בין עולם האלים 'אסגרד' וארץ הקרח 'ניפלהיים' – משכנם של הענקים. זוהי בעצם השתקפות או חזרה, מכיוון שונה, על חווית הגירוש מגן-העדן, רק שהפעם האלים הם השוקעים, המתרחקים מן האדם. האדם ניצב כשהאחריות לחייו בידיו.

זוהי תקופה של סיפורת ומיתולוגיה. אחת מתוך סידרה של מיתולוגיות העולם שתלמדנה בשנתיים הקרובות. סיפורים מהמיתולוגיה האיסלנדית יהוו בסיס לכתיבה, ציור, לימוד כתיבה שירית – אפית ועוד. סיפורים אלו פורשים ריקמה ססגונית ומלאת דרמה ומאפשרים לעבד עם הילדים באופן עקיף שאלות של יושר וצדק, כעס וסלחנות, נאמנות ובגידה, תכסיסנות, חוכמה ועוד.

חשבון

בכיתה ד', נושא השבר הוא הנושא המרכזי- כבר בצורת כתיבתו של השבר, אנו יכולים לראות את ביטויו של השלם שנשמר בתוך חלקיו (למשל 1/4, משמעו אחד שחולק לארבע).

בתוך השבר טמונה כל הזמן פעולת החילוק שהיא פעולה שדורשת מאמץ, נחרצות, אומץ, נחישות – אש. עולם השברים הוא עולם מאתגר, מהופך, בו הקטן הוא הגדול ועוד. אנו מקווים שהתמודדות איתו תספק ותחזק את יכולות הנפש והחשיבה הנובטים של הילדים.
הילדים יכירו את השברים כחוויה התנסותית גראפית ראשונית, ואחר כך יעברו ללמידה יותר מודעת של המושגים: מונה, מכנה, שבר מדומה, מספר מעורב, צמצום והרחבת שברים, חיבור וחיסור שברים בעלי מכנה (חד ספרתי) זהה ושונה, כפל וחלוקה של שברים שלמים ופשוטים.

לשון
בתוך שנה דרמטית זו, שנה של אש, שנה של 'אני', אנו מתעמקים בלשון בנושא ה'פועל', ולומדים אותו בזמנים השונים. גם כאן ישנה תמונה של יסוד אחד בלתי משתנה – ה'שורש', או 'שם הפועל', ושל הביטויים והלבושים השונים שלו – הזמנים.

תנ"ך
אחרי יציאת מצריים וקבלת התורה של כיתה ג', אנחנו חוצים עם יהושע את הסף – נהר הירדן, ומצטרפים אליו למסע סוער של כיבוש הארץ. את השנה נסיים בסיפורי השופטים, גם הם דמויות ססגוניות, מלאות דרמה, הנקראות להוביל בכל פעם מאבק קיומי של העם. גם כאן (כמו במיתולוגיה הצפונית), ההשגחה האלוהית מתרחקת מן האדם, ומותירה את העשייה בידיהם של מנהיגים.
 

בית הספר

 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org