בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - כיתה ו

כיתה ו

גיל שתיים עשרה הוא כניסת הילדים אל תקופת טרום ההתבגרות, תקופה בה הם חווים שינויים קיצוניים- נפשיים וגופניים. שינויים אלה כרוכים במאמץ ובקושי רב.

לפעמים נדמה שהנערים והנערות נשלטים על ידי השינויים החלים בפיסיולוגיה שלהם, מה שמשפיע כמובן על נפשם. תגובות קיצוניות, "רוצה – לא רוצה"; קבלה או דחייה, אהדה ואנטיפתיות – כך מגיבים הילדים לחיים. תגובות אלו מביאות עמם סערות נפשיות המוכרות היטב למורים ולהורים.

תכנית הלימודים של כיתה ו באה לשרת את הילדים ואת המורים כאחד, לתמוך בהם, לאזן ולכוון את נפש הילדים בתוך המבוך הסבוך של ההתבגרות, בדרך הקשה לביסוסו של "אני" שלם מאוזן ועצמאי. כך למשל, יעלו הילדים בפעם הראשונה הצגה שבה הם כבר אינם מתפקדים כגוף אחד. אמנם בבסיס ההצגה עומד שיתוף הפעולה בין התלמידים ופעולה כישות כיתתית אחת, יחד עם זאת לכל ילד וילדה תפקיד משלהם בתוך המארג הגדול.

תקופת גאומטריה
הילדים יחוו למידה חדשה הכוללת עבודה עם מכשירים (מחוגה וסרגל), אשר אמורים להביא את העבודות לרמות דיוק ואסתטיקה חדשות. הדבר דורש מהילדים ריכוז, דיוק והקפדה על פרטים, וכן רכישת מיומנויות חדשות.

תקופת היסטוריה
רומא. האימפריה הגדולה שתחילתה בתקופת המלכים, שיאה ברפובליקה הרומית, וסופה בשפל הגדול של הקיסרות ונפילתה של האימפריה. רומא, שהתאפיינה בעוצמה, ביעילות, בארגון ובסדר, קרסה לבסוף כמגדל קלפים. לימוד ההיסטוריה המרתקת הזו, הוא תהליך שמאפשר לילדים לחוות גם את מקומם האישי והפרטי בתוך קבוצה, כיתה או עם. תרבות רומא התבססה על זו היוונית, אך "ירדה" מעט אל האדמה, כתרבות ארצית ופרקטית. גם דרך המשקפיים האלה, יכולים הילדים להביט במקום שבו הם נמצאים, במקום שבו הם רוצים להיות – על האדמה, כאן ועכשיו ביומיום, במעשים ובפרקטיקה. כך, כחלק מן העשייה נערוך בחירות ל"סנאט" (לכיתה), ונחוקק חוקים וכללים.

תקופת פיזיקה
הילדים מתאמנים בהתבוננות בתופעות פיזיקליות יומיומיות ובפיתוח של האיכות האובייקטיבית. זאת באופן שישרת, שוב, את ההתמודדות של הילדים מול המקום הסובייקטיבי הבלתי מתפשר שהם חווים בגילם. הנושאים שבהם אנו עוסקים הם אופטיקה, אקוסטיקה, חום ומגנטיות. הילדים נדרשים לתאר באופן מדויק עד כמה שניתן, את הניסוי ואת מהלכו. לאחר מכן, הם מתדיינים ומסיקים מסקנות הקשורות לניסוי ולתופעות יומיומיות שסביבנו (שקיעה, זריחה, אור, קול, נדידת ציפורים, משיכה ודחייה ועוד).

תקופת תנ"ך
ספר שמואל ב. הלימודים מתמקדים בדמויות מופת הקשורות לחייו של דוד המלך, ובראש ובראשונה – דמותו שלו. הילדים לומדים וחווים את דמותו על כל מורכבותה, מפלותיו והצלחותיו.

תקופת כלכלה
לומדים על כסף-  לומדים מושגים בסיסיים בתחום זה, כגון מסחר, סחר, תשלומים, חשבוניות ושיקים, וכיצד לחשב אחוזים. מבקרים בבנק, פוגשים מנהלת חשבונות מקצועית, וחשוב מכל אלה: עוסקים בשאלות של מוסר וערכים הנוגעות לערך הכסף ולשימוש בו.

תקופת בוטניקה
לומדים על הצמחים העילאיים ועל כל חלקיהם, חווים את חוויית ההתפתחות, הצמיחה, הגדילה וההתבגרות, באופן בלתי אמצעי – דרך מסע התפתחותו של הצמח: מהזרע אל השורשים והפסיגים, הגבעול והעלים, ומשם לניצן ולגולת הכותרת – הפרח המופרה והופך לפרי שבו נמצאים הזרעים – וחוזר חלילה.

מלאכה
עבודה בעץ וקליעת ערסלים. בעץ עובדים הילדים עם כלים המצריכים עדינות, דיוק ותכנון; בקליעת הערסלים הם פועלים בזוגות תוך שיתוף פעולה והקשבה זה לזו.

לצד כל אלה, ממשיכים הילדים בשיעורי שירה, חינוך גופני, תרגול שפה ולשון, גאומטריה וחשבון.
 

בית הספר

 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org