בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - מה חדש בביה"ס?
 

דצמבר 2016
על ההכנות לערב "מגלי עולם" בכיתה ז'
מאת: נגה בראס ומיכל דלייב - כיתת הגפן.


ערב מגלי עולם הוא אחד הערבים החשובים לנו במהלך הלימודים. בתחילת השנה למדנו על מגלי עולם כמו מגלן, קולומבוס, הרנן קורטז ועוד. במהלך הערב נציג קטעי דרמה בתנ"ך, עליהם עבדנו עם מוטי, המורה לדרמה. נחלקנו לארבע קבוצות, כשכל קבוצה עושה סיפור שונה. היה מצחיק וכיף לעבוד על הקטעים ולראות את הקבוצות מתאמנות. הסיפורים יוצגו בצורה הומוריסטית. בנוסף, נעביר הרצאות שאנחנו כתבנו ונדבר על מגלי העולם השונים.
החזרות לערב קשות, אך עושות אותנו גאים. השירים שנשיר בערב יפים והאווירה בחזרות טובה ומרגשת. לפעמים אני מסתכלת על הכיתה בזמן ששרים ומחייכת. פשוט מחייכת.
חשוב לציין שאת התפאורה לערב עשינו בכוחות עצמנו, בהדרכתה של ריטה, המורה לציור ואומנות. אך את ההחלטות על התפאורה והצביעה עשינו לבד, מה שגרם לנו לגאווה רבה.
מיכל דלייב, תלמידת הכיתה, מוסיפה: ההכנות לערב מגלי עולם מתקדמות מעולה. כולם מרוצים מהשירים שנבחרו בקפידה ומהסולואים שהתווספו לנו. אנחנו מתקדמים מאוד, ונשארו לנו יומיים עד ליום חמישי - לערב המרגש. ממש מרגישים את המתח באווירת הכיתה!
השבוע אנחנו מקדישים את השיעורים הראשיים לחזרות. אני אישית, הצטרפתי לפני כחודש לכיתת הגפן וכבר הצלחתי להשתלב (לפי דעתי) אני מרגישה שהערב יהיה מדהים! 

אלומת אור - מה חדש בבית הספר?

מרץ 2017
חזרנו מהאולימפיאדה!

מאת: אורית ברמן – מחנכת כיתה ה, רוזה פלדמן –הורה מלווה (אמא של מיכל), ילדי כיתה ה'

 

אורית, מחנכת:
האולימפיאדה היא אחד האירועים התומכים את הפעילות הפנימית והחיצונית בכיתה ה'. הילדים נמצאים בשלב של הרמוניה, ניידות ושמחת חיים איזון מופלא מתקיים בין פעילות חשיבתית, רגשית ומעשית: שרים קנונים מאתגרים, מנגנים מנגינות מתקדמות ,מציירים ציורים מורכבים ומתמודדים בהומור ובגמישות עם מצבים שונים . תנועתם מאופיינת באלגנטיות, בקלילות ובהרמוניה .
כל מה שנלמד עד כה, מתהווה ליצירה הרמונית יפה, בעלת גוון אישי. זוהי נקודת שיא בילדות ,רגע לפני גיל ההתבגרות. טבעם של הילדים בגיל זה משתקף ביופי ובאידאל האסתטי של תרבות יוון העתיקה ,התקופה המרכזית והחשובה אשר בה עוסקים בשנה זו, אך לא לפני שלומדים על תרבויות קדומות יותר: הודו, בבל, פרס ומצרים.
כשלושה לפני, ילדי כיתה ה' החלו להתאמן לאולימפיאדה –אירוע גדול ומרגש אשר הסתיים לפני כשבוע ובו נפגשו כל תלמידי כיתות ה' מבתי ספר ולדורף בארץ. במשך שלושה ימים ,עובדות כמה קבוצות מעורבות ומתרכזות באימונים במקצועות האולימפיים העתיקים. (פירוט בהמשך – ע"י התלמידים)
שיאם של שלושת הימים הוא התחרויות עצמן, אשר שמות דגש על איזון בין הרמוניה לכוח והתקדמות אישית.
העבודה על האולימפיאדה מתחילה בספטמבר כאשר מחנכי כיתה ה מכל אזור המרכז, נפגשים כפעם בחודש, על מנת להכין את האולימפיאדה בכל הרמות: פיזית, רגשית ורוחית.
האירוע עצמו הוא הפירות של העבודה המאומצת שנעשית הן בכיתה עם הילדים והן ביננו כמחנכים.
בהכנות מדברים על מהות האולימפיאדה. היא אינה תחרותית אלא פעילות קבוצתית (קפיצה קבוצתית, ריצה קבוצתית, ההיאבקות היא למעשה אומנות התנועה והביצוע) – שינוי תודעתי בתפיסת השוויון והאחווה. יש גם דרך להיאבק מתוך כבוד והרמוניה.... אנחנו גם שרים, מדקלמים, מתאמנים, מדקלמים את האודיוס שהוא שיר ההודייה לזאוס....זוהי ההכנה שלנו, על מנת לממש את ערכי השלום, הרעות והאחווה, שאכן נכחו הלכה למעשה בזמן האולימפיאדה, ומה שמייצר בפועל את "הצלחת האירוע " .
זהו מפגש שמצריך בפועל חציית סף פנימי שילדי כיתת קשת חצו בגבורה ,רובם הגדול מאוד. ותודה להורים שלקחו חלק בכל הארגון וההפקה בשטח של האירוע!
 
רוזה, אמא מלווה:
האולימפיאדה היא אירוע מכונן לילדים בכיתות ה' בבתי ספר אנתרופוסופיים. בניגוד לאינטואיציה, אין המדובר באירוע ספורטיבי תחרותי במובנו הרגיל אלא במאורע שמסמן את השיא בתקופת יוון שבמסגרתו באים לידי ביטוי הערכים של סובלנות, סולידריות, שלום ואחווה בקרב הילדים.
למעשה, עתה במבט לאחור, כל ההיבטים הסובבים את האירוע עצמו ולא רק מהותו התוכנית, מהווים הגשמה של ערכים אלה. האירוע כולו בנוי הן על שיתוף פעולה וסולידריות בין בתי הספר המשתתפים ברמת הציוד ותפעול התחנות במקום, הן על שיתוף הפעולה והעזרה ההדדית בתוך בית הספר פנימה. במקרה שלנו דבר לא היה מתאפשר ללא העזרה, הרצון הטוב והעצות המעולות של אורלי, שיר, ורד, ונועם (צוות המנהלה) וללא ההוצאה לפועל והסידור של הציוד של ויקטור (אב הבית) והן על שיתוף הפעולה, התרומה והעזרה בין ההורים לבין עצמם ברמת הציוד שנתרם לטובת האולימפיאדה, וההתגייסות הנהדרת לליווי הילדים כמו גם בדמות העצות הנהדרות של הורים שליוו אולימפיאדות קודמות (ותודה ענקית למיכל פוני).
כל מעגלי השיתוף הללו עטפו את ימי ההכנה לקראת האולימפיאדה וסייעו לטוות את האווירה הנהדרת שליוותה אותנו לאורך כל ימי הפעילות עצמה.
 
במהלך ימי האולימפיאדה היה נפלא לראות את הילדים מסייעים האחד לשני בהתמודדות עם קשיים, בשמחתם האחד בשמחת השני וב"ביחד" הנהדר שנוצר כתוצאה משני אלה. כך למשל בבוקרו של היום השני פתאום התיישבו הילדים במעגל באוהל עם המורה למוסיקה ועם אורית ופתחו בשירה נפלאה וספונטנית.
אין לטעות, האולימפיאדה דורשת משמעת, השתתפות אישית וקבוצתית תוך יציאה מאזור הנוחות של בית הספר, הבית והמשפחה. אף על פי כן, ולמרות מזג האוויר שהיווה אתגר בפני עצמו הילדים המשיכו לשלב ידיים תוך יצירת רשת ביטחון לכל אחד ואחת מהם. כך, הרגעים של הקושי היו גם רגעים של התרוממות רוח של הילדים ושל ההורים המלווים. מורן אבא של הילאי לימד את כל הילדים, מכל בתי הספר, את אומנות הפירמידה וערן אבא של רונה שבישל לכולם במהלך כל ימי הפעילות פינוקים ומטעמים לרוב,  כשעל כל אלה מנצחת אורית מחנכת הכיתה שאת פירות ההכנה הנפלאה שלה לקראת האולימפיאדה זכינו אנחנו ההורים לראות מכלי ראשון, אשרינו!
 
ילדי הכיתה: חיבור 1
הגענו למתחם האולימפיאדה ולא ממש ידענו מה מצפה לנו. עשינו פעילות "בוטמאר" שהיא תנועת הגוף. אחרי זה התחלקנו כל ילדי כיתות ה מבתי הספר שמשתתפים, לקבוצות של ערים (ביוון) ועשינו היכרות קצרה עם המדריכים והילדים מהקבוצה שלנו. מהר מאוד השתלבנו בקבוצות השונות והתחלנו פעילות בתחנות: כידונים, דיסקוסים, פירמידות אנושיות, צביעת כדים ועוד... היה ממש כיף!
אכלנו ארוחת צהריים עם הכיתה ובסופה הלכנו לסחנה, שם מאוד נהנינו: שחינו, צללנו ושיחקנו במלחמת מים (עד שאמרו לנו להפסיק להשפריץ). לאחר מכן המשכנו בפעילות בתחנות ופתאום התחיל לרדת גשם, אבל עדיין משכנו ליהנות.
בערב היה אמור להיות טקס לכל התלמידים, אבל בגלל הגשם הוא נדחה למחרת בבוקר, יום חמישי.
היום השני של האולימפיאדה, היה מאוד דומה ליום הראשון, חוץ מהטקס שהיה בבוקר ובסוף היום, בערב, כל המדריכים החזיקו לפידים והובילו אותנו לטקס ההשבעה ופתיחת המשחקים האולימפיים.
ביום השלישי והאחרון, יום שישי, כל ההורים באו לראותנו מתחרים בקבוצות האחרות. התחנות בהן התחרינו: ריצה, קפיצה והיאבקות (תחנה אחת), כידונים, דיסקוסים, פירמידות אנושיות – שאיתן גם הופענו במופע סיום מול כל ההורים, בסיומו זרקנו לגובה את הכובעים וסיימנו את האולימפיאדה.
ילדי הכיתה: חיבור 2
אנו תלמידי כיתה ה, לפני מספר ימים סיימנו את אולימפיאדת מחוז מרכז. כשהגענו לסחנה היינו מאוד נרגשים, היינו תלמידי כיתה ה מכל מחוז המרכז. ריכזנו את חפצינו ואכלנו ארוחת בוקר, עשינו תרגילי בוטמאר ושרנו את שירי האולימפיאדה. לאחר מכן הגיע הזמן להתחלק לקבוצות מעורבות של כל בתי הספר, לפי ערים ביוון ולהכיר את חברינו לקבוצה: עשינו משחקי היכרות עם המד"צים (מדריכים צעירים שהדריכו אותנו באולימפיאדה, כיתות י"א מבית הספר בהרדוף). לאחר שהכרנו את חברינו החדשים לקבוצה, עשינו פעילות במספר תחנות, דיסקוסים, כידונים ועוד... בצהריים הייתה לנו הפסקה, במהלכה אכלנו ושחינו בסחנה. לאחר מכן המשכנו בתחנות אבל אז התחיל לרדת גשם. הטקס שתוכנן לאותו הערב נדחה ליום שלאחר מכן. הלכנו לאכול ארוחת ערב ולהתכונן לשינה.
כשקמנו בבוקר היום השני, היה רטוב וקר. אכלנו ארוחת בוקר והתכנסנו להשתתף בטקס הפתיחה שנדחה מאתמול. לאחר הטקס המשכנו באימונים בתחנות עד הצהריים, אז יצאה השמש, כך יכולנו לאחר ארוחת הצהריים, להיכנס לשחות בסחנה. לאחר ההפסקה – חזרנו לתחנות וכשסיימנו הלכנו לאכול ארוחת ערב.
אחרי האוכל כל כיתה התכנסה באוהל שלה והתחלנו להתלבש בטוגות, לקראת טקס ההשבעה. כל קבוצה קיבלה לפיד וצעדה איתו לאמפי, שם התקיים הטקס. לאחר הטקס הלכנו לישון.
למחרת, ביום שישי, היום האחרון, ההורים הגיעו לצפות בנו מתחרים בתחנות (כידון, דיסקוס, היאבקות, פירמידות, קפיצה וריצה) וכשסיימנו הלכנו לטקס הסיום, שם כל קבוצה הדגימה את הפירמידה האנושית שלה.
קיבלנו מהמד"צים שלנו מדליות השתתפות הנפנו כובעים ובשלוש קריאות " אכיחיריה" סיימנו את האולימפיאדה!
למקבץ תמונות מהאולימפיאדה: https://goo.gl/photos/6wT2hyuQKZyj8Jjd9
תודה להורים שצילמו: מוריה, אסנת, הילית, צביקה, דבורית

 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org