בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - מה חדש בגנים?

אלומת אור - מה חדש בגנים?

 
עלון דצמבר 2016
"
ביקור המפקחת" / מאת זהר דלית אפרימי, מלווה פדגוגית של גני בית חינוך אביב


לפני כחודשיים התבשרנו שקיבלנו מדריכה חדשה מהפיקוח הפדגוגי לגנים שלנו, עשירה כהן, וזאת לאחר דרך ארוכה ונעימה עם גיתית, מדריכת הפיקוח הקודמת. היא יצרה אתנו קשר וקבעה ביקור לחודש דצמבר. טרם הביקור שוחחה איתי טלפונית ואף העבירה במייל "הכנה לביקור" . הרשימות היו ארוכות ומוקפדות, וחשנו כי היא רוצה לראות גנים "לפי הספר". לא ידענו אם היא מכירה וראתה גני וולדורף, כמו גיתית, המדריכה הקודמת.

בעוד שקודמתה לתפקיד הייתה מניחה לגן להיראות כגן וולדורף רגיל ואף הודיעה לנו כי אין צורך לדגם את הגן למסדר פדגוגי כמו שגן עירייה נראה, חשבתי כי עשירה תצפה לראות גן טיפוסי -  תאורת ניאון, שלטים לפינות משחק השונות, פינות לימוד ולוחות מידע על כל קירות הגן.... החלטנו לבסוף ללכת על "נראות ביורוקרטית" של רשימות, קלסרים, מערכי שיעור, לוחות זמנים - מרמת התכנון היומי, דרך השבועי, החודשי והשנתי... הכל כתוב ומתויק. פחות התעסקנו בלהפוך את הגן חזותית, למה שהוא לא, ולמרות שאנו יודעים שהגנים שלנו מסודרים ונקיים ברמה היום יומית, בהחלט דאגנו למירוק וצחצוח המטבחים, הגנים, החצרות והילדים ☺

ביום הביקור, הגנים והגננים – כולם נרגשים ומוכנים למסדר (אה... לביקור) קיבלנו אותה בהכנסת אורחים חמה ומשפחתית כמו שרק בבית חינוך יודעים (כולל תה צמחים, אגוזים, פירות יבשים ולחמניות טריות, שבהמשך עשירה גם ביקשה את המתכון עבורן מלנה)! להפתעתנו הרבה היא ביקרה רק דקות ספורות בגנים וביקשה לשבת במשרד ולעשות עבודה ביורוקרטית.... לראות תעודות, למלא דו"חות, פרטים אישיים, חתך גילאי ומגדר ילדים ועוד עשרות פרטים ..... היא ישבה איתי ועם שיר ויחד מילאנו דפים ע"ג דפים....

מכיוון שלא הספיקה לחזור לעוד סיבוב בגנים ומילוי דו"חות לסטאז'רים שלנו, היא קבעה תאריך נוסף לביקור סטודנטים בסטאז' בגן הדפנה. ושוב... לקראת ביקורה, התכוננו, צחצחנו, מירקנו, סידרנו, שרנו, בישלנו וכל הגנים עמדו כביום חג – לביקור המיוחד. אך לבסוף... זכינו לביקור בגן הדפנה בלבד, שם שהתה וצפתה להנאתה בפעילות הצוות ומילאה שוב... דו"חות ☺ שאר הגנים והצוותים נותרו מאוכזבים... אך הסוף טוב, לפחות קיבלנו משוב נהדר! היא נהנתה מהביקור ומהאירוח, הגנים עמדו בסטנדרטים ואף הרבה יותר מכך: מספר אנשי הצוות עולה מעל ומעבר למספר הנדרש, כך גם שטחי הגנים והחצרות. האווירה בגנים מזמינה ונעימה, הקלסרים מאורגנים ומדוגמים כהלכה, הפעילות הפדגוגית עונה על הציפיות, הגננים מקצועיים והגנים ראויים לציון. היא אף הציעה להזמין את המפקחת הראשית לביקור התרשמות.
בזכות הביקור יצאנו מחוזקים יותר ומאורגנים יותר, גם מבחינה ביורוקרטית (טפסים, דו"חות התבוננות בילד, דרישות נוספות של משרד החינוך).
חשוב לציין שהפיקוח על גני הילדים מאוד משמעותי ומכוןן לעתיד, כדי לקבל ביום מן הימים את ה"רשמיות" (כלומר ממלכתיות) והיחסים עם מפקחות משרד החינוך חשובים ומהותיים לכל צעד בדרכנו הפתלתלה.

היה בהחלט שווה את ההכנה והטרחה, שאפו לכל צוותי הגנים ולשיר מהמנהלה.


 
 
עלון מרץ 2017
כשגן הזית מתכוננן לפורים / מאת לנה טבצ'ניקוב (גננת מובילה, גן הזים - גן בוגר)את החשיבה לפורים בדרך כלל אנחנו מתחילים כחודש לפני החג. בישיבת הצוות הראשונה בנושא פורים – נזרקים המון רעיונות. השנה התחלנו חודשיים לפני כן. למה יתחפש הגן....? איזה אווירה ניצור ואיך? אילו תחפושות יהיו על פי הנושא? אילו תחנות משחק ועבודה? אילו אטרקציות....? גם בזמן החופשי המחשבות מעסיקות אותנו. מאותה ישיבה ראשונה, בכל שבוע עשינו חשיבה משותפת על זה, ישנו בלילה על זה. ממש רצינו לעשות משהו שונה, אחר, מפתיע, מסתורי ותוך כדי כך, לשמור על עדינות ומינימליסטיות עם הילדים, כי בגילאי הגן לא מסתגלים מהר לשינויים, בעיקר במראה וחזות הגן (כמו שאמא תסתפר קצר פתאום!) הם זקוקים למוכר ולידוע. מצד אחד הגננים רוצים ליצור "וואו!" להפתיע ולחדש, ומצד שני לשמור על הילדים (הקטנים יותר).
בין השאר, אנחנו חושבים גם על עבודה, "מתנה" שהילדים ייקחו הביתה ביום של פורים. העבודה היא תוצר של תהליך מעשי שלומדים בגן, דרכו מתחברים לרוח החג. מתחילים את העבודה כחודש לפני החג. בשנה שעברה תפרנו ליצנים (היה קשה לגננים!), שנה לפני כן עשינו רעשנים. השנה, הנושא לתחפושת הגן היה יריד הכפר ועשינו צמידי לבד עם פעמונים וחרוזים.
עוד חלק מההכנות לפורים, שהפך בשנים האחרונות למסורת בגן שלנו: ערב הורים כשבוע לפני החג, בנושא פורים. הערב כולל שיחה ועשיה, לצד הרמת כוסית, כיבוד והרבה שמחה. בשיחה אנחנו מעלים איך חינוך ולדורף מתייחס לחג , מה הרציונל, מה כדאי לעשות ומה לא, איך להנגיש לילדים את רוח החג והתחפושת, המלצות למשפחות.... ואחרי הדיבורים מתחילים בעשייה ותופרים יחד תחפושות לארגז התחפושות של הגן. הארגז שיוצא שבועיים לפני פורים בשעות המשחק החופשי בבקרים. כך הילדים מתחפשים במנות קטנות ועדינות ולומדים מה זה להיות מחופש, להיכנס לדמות מסוימת, להיות מישהו אחר. מתרגלים לרעיון. כל זה בהנחיית הגננים שעוזרים להם להיכנס לדמות ומכוונים אותם. חוויה מאוד מעניינת, שעוזרת להתבשל לקראת החג ולפרוק את המתח והתרגשות במנות קטנות. במהלך הערב הרמנו כוסית יין לחיים, צחקנו, טעמנו מהכיבוד הנפלא, גילינו כישרונות חדשים בתפירה! אחד האבות הפליא לתפור במכונה והרבה הורים נעזרו בו. בנינו צוותים לעיצוב, תפירה, פינישים ובסוף הערב, ארגז התחפושות של הגן התחדש לו בפריטים חדשים. 
אחד הבקרים בשבוע פורים, מוקדש להכנת אוזני המן, תוך לימוד והבנת כל שלבי התהליך וההשתנות של החומר. כיצד המרכיבים הרטובים והיבשים מתגבשים לבצק, ההתפחה ושינוי צורת החומר, הלישה וחריצת הצורות, הכנת המלית, הכנת צורת המשולש והאפייה, בסופה יש לנו את התוצר הסופי. אוזני ההמן האלו יהיו במשלוח המנות שכל ילד יכין וייקח הביתה למשפחתו, ביום חגיגת פורים, ומה שיישאר מהם (אנחנו מכינים כמות ענקית) מיועד בין השאר, למשתה שעושים עם ההורים היום החגיגה.
יום לפני פורים, הגן מסתיים מוקדם יותר לילדים, אבל ממש מאוחר לצוות.... כולנו עמלים על הפיכת הגן לעולם קסום, זה הרגע בו כל החלומות והדמיונות שלנו מהחודשיים האחרונים מתגבשים לכדי ממלכה חדשה: עיצוב ותליית התפאורה, הכנת תחנות פעילות בחצר, תחנות עבודה בתוך הגן לבוקר החגיגה ועוד. זה הקסם שהוא גם תהליך לימודי לצוות. משנה לשנה אנחנו לומדים כמה זמן נדרש להכין חומרים, לקנות בדים וכל מה שדרוש להפוך חלום למציאות. התהליך דורש דמיון, יצירתיות, חריצות, מעשיות.... לפעמים אנחנו מסיימים את ההכנות ממש מאוחר ואז בבית, בלילה, עולים עוד ועוד רעיונות. כך שלמחרת, בבוקר החגיגה, שניה לפני שהילדים נכנסים – אנחנו משנים, מוסיפים ומשפרים. 
יום החגיגה – היום הגדול. אנחנו מגיעים מוקדם, נרגשים ועייפים. (בדר"כ מכינים את התחפושות שלנו מאוחר בלילה, אחרי כל ההכנות של הגן). עולה תחושה של ספק – האם מה שהכנו עשוי לאכזב את הילדים הבוגרים? אולי הם לא כל כך יתלהבו.... אנחנו מנסים להיות הגן הכי קסום, מופלא ומושקע, לעמוד בציפיות של הילדים, לצד שמירה על המוכר והידוע. האם זה יספק אותם? הילדים הגדולים יותר צריכים דברים מרשימים, יותר גירויים והגננת צריכה לתת להם מקום לשאת עיניים אליו ולעורר יראת כבוד.
כשהילדים נכנסים בבוקר מחופשים ונרגשים, הם מלאי פליאה והשתאות. זה החג שגורם להם להיות נאמנים לילדות, לחזור לחלום, להיות קטנים שוב. הגן הפך לעולם חדש והם לראשונה נכנסים אליו. זו תחושה חשובה ומעניינת.
לאחר ההתרשמות מהגן, הילדים מתיישבים בשולחנות העבודה ועוסקים ביצירה בנושא פורים. העבודה חיונית ומהווה עוגן מעשי לילדים (בעיקר הקטנים יותר) שהריתמוס היומי חיוני להם, העיקר בעת יום חג שבו יש התרגשות ושוני. גם הכנת ארוחת הבוקר – מתרחשת כביום יום.
תחנות משחק נוספות שהכנו בתוך הגן וברוח יריד הכפר, התחפושת של הגן – חנות ירקות, חנות בדים, בית תה, עגלה עם סוס, חנות אוצרות, מגדת עתידות, אורווה לסוסים....
בסיום זמן המשחק החופשי ותחנות היצירה, אנחנו מתכנסים למעגל פורים ובו בין השאר, תצוגת התחפושות, שמתקיימת בצורה מרומזת ועדינה – תוך ריקוד עם הגננים במרכז המעגל, מה שנותן להם להרגיש לרגע את תחושת "הבמה" ולעמוד המרכז. זאת למרות שישנם ילדים, הקטנים יותר בדרך כלל, שממהרים להוריד את התחפושת בשעה הראשונה שהגיעו לגן.....
לאחר שכולם אכלו את ארוחת הבוקר, אנחנו יוצאים לחצר, שם יש הפתעות ותחנות פעילות נוספות. השנה היה לנו בין השאר, קליעת כדורים לתוך שמש ענקית, הליכה על חבל והבועות הסבון הענקיות שהפכו למסורת בהובלת אבי... הילדים משחקים כשעה בחוץ ובאותו הזמן מגיעות קבוצות ילדים מכל הגנים, לבקר ולהתרשם מהממלכות האחרות בגנים השונים (גם אנחנו יוצאים לסייר), כולל בממלכות השונות שבבית הספר. 
בשעה האחרונה של היום, העוד הילדים משחקים בתחנות שבחצר, ההורים מגיעים למשתה משותף של הילדים, ההורים והצוות. אנחנו אוכלים כיבוד שכל ילד הביא לגן בבוקר החגיגה, את אוזני ההמן שהכנו ביחד עם הילדים ומרימים כוסית לחיים.
יום החגיגה הוא יום שכולנו, ילדים וגננים, מתמסרים למשהו הפוך, אחר. זה יום קצר (גם אם לא יוצא ביום שישי), כי הילדים מתעייפים מהר מהריגושים, השינויים, התחפושות.... כל המתח וההתרגשות שנצברו לפני החג, מהולים בשמחה – מתפרקים מהר ומעייפים את הילדים.
אחרי שכולם הולכים, הצוות נשאר להחזיר את הגן לקדמותו: עגלת הסוס חזרה להיות ספסלים, חנות ירקות חוזרת להיות מדפים של בובות, בית התה חוזר להיות קוביות הגן. בדי התפאורה מקופלים חזרה לתוך השקים הענקיים וחוזרים לאכסון עד האירוע הבא.... הצוות מרים לחיים כדי לסיים את היום בכיף, פותחים משלוחי מנות שההורים העניקו לצוות, בהמון השקעה ואהבה. (תודה לכם על כך!!!) סוגרים את היום בשמחה.
משנה לשנה יש סיפוק גדול יותר, הנפש מתרחבת... תחושה שאין משימה ומטלה שלא ניתנת לביצוע ולצידן הנאה מהעשייה.
למקבץ תמונות מפורים בגן הזית: https://goo.gl/photos/4UKoB4LHMzqBPw9W8
תודה להורים היקרים שצילמו ושלחו לנו תמונות! 

 

 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org