בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - מקווה ישראל להכרות

ברוכים הבאים לביתנו החדש

אנו נרגשים ושמחים להכיר לכם את הבית החדש של בית חינוך אביב: בית הספר החקלאי מקווה ישראל. החל משנת הלימודים הקרובה יעתיק בית חינוך אביב את פעילותו למקווה ישראל, קריית חינוך השוכנת בריאה ירוקה בת  3000 דונם אותה ראיתם בסרטון, מרחק 7 דקות נסיעה ממיקומנו הנוכחי.
 

קצת אודות מקווה ישראל
 
מִקְוֵוה יִשְׂרָאֵל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל. בית הספר הוקם על ידי קרל נטר בשנת 1870 על אף ולמרות התנגדות הממסד (נשמע מוכר...?) ומאז ליווה את היישוב בארץ ואת המדינה לאחר הקמתה, תוך שהוא ממלא תפקיד חשוב בנקודות שונות בהיסטוריה (מי שרוצה מוזמן לקרוא באתר מקווה ישראל ובוויקיפדיה ). כיום לומדים במקווה ישראל כ- 1,200 תלמידים ב-3 בתי ספר: בית ספר תיכון חקלאי חילוני, תיכון חקלאי דתי ותיכון ישראלי צרפתי מרשת אליאנס. כמו כן, בית ספר יסודי מונטסורי עם חטיבה צעירה שוכר שטח במקום. במקום פועלות גם 2 פנימיות, חילונית ודתית.

מקווה ישראל שייך לארגון כל ישראל חברים (כי"ח ) ומנוהל במשותף על ידו ועל ידי המדינה, והוא פועל כרשות מקומית עצמאית המקבלת אליה תלמידים מרחבי גוש דן. המוסד חולש על 3000 דונם של חורש, שדות חקלאיים, מטעים, יקב, משק וגנים בוטנים אשר את רובם מתפעלים תלמידי המוסדות החינוכיים. בשנת 1976 נחקק "חוק בית הספר החקלאי מקוה ישראל" ועל פיו "יוסיף לפעול כבי"ס חקלאי לקידום מטרותיו" וכי "אין לשנות ייעוד הקרקעות" – והמוסד שומר על כך בקנאות.

ייעוד המוסד מופיע גם באתר: "לחבר האדם לאדמה בלב המציאות האורבנית של ישראל והנחלת דרך חיים של כבוד האדם, שמירת הטבע ואהבת הארץ."
​​
הקשר בין מקווה ישראל לבית חינוך אביב, ולמה החיבור טוב לנו

כמשתמע משמו של הארגון לו הוא שייך – "כל ישראל חברים" – מקווה ישראל תומך באידאולוגיה פלורליסטית והוא מעודד, בצד השותפות, את הייחודיות של מוסדות החינוך השייכים לו. חזון הפיתוח העתידי של מקווה ישראל הוא של קריה אקדמית גדולה המונה בתי ספר מסוגים שונים לאלפי תלמידים מהארץ ומהעולם. במסגרת חזון זה, התקיימו בעבר מפגשים ביננו תוך ניסיון לבחון את השתלבותנו במתחם. השנה לשמחתנו הבשילו התנאים להצטרפותנו.

היתרונות לבית חינוך אביב בחבירה למקווה ישראל הם עצומים:
  • מקווה ישראל הוא שותף אמיתי המעוניין בנו, כמו שאנחנו, מכיר ומסכים לכך שנמשיך לשרת בראש ובראשונה את ילדי תל-אביב.  המוסד בעל חזון חינוכי התואם את התפתחותנו ועל כן השתלבותנו בו היא גם טבעית עבורו – והוא חובר אלינו במטרה שנצליח. שותפות חדשה זו היא ברכה לבית החינוך. היא תאפשר לו לצמוח ולממש את הפוטנציאל המלא הטמון בו.
  • מקווה ישראל הוא גן עדן "וולדורפי". במרחק 7 דקות נסיעה ממיקומנו היום, אנו מצטרפים לריאה ירוקה בעלת 3000 דונם של חורש, מטעים ,שדות, בעלי חיים וסתם טבע מדהים. לא יכולנו לבקש סביבת לימוד וולדורפית טובה יותר לילדינו.
  • יכולת לגדול ולהתפתח עד לתיכון. רוצים בנו, כבר אמרנו? מספר כיתות בשכבה – טוב מאוד. חטיבה – מצוין. תיכון – כדאי עוד יותר. לא יכולנו לבקש מרחב התפתחות טוב מזה, אשר מבין ומקבל את הצורך ברצף חינוכי ומעוניין בגדילתנו באופן המיטבי לנו.מה טיב מערכת היחסים שלנו עם מקווה ישראל?

השנים הראשונות – כשוכרים.

היות ואנו כרגע מוסד מוכר שאינו רשמי – מערכת היחסים שלנו עם מקווה ישראל מתחילה כשוכרים. אנו חותמים על חוזה עם אופציה ל- 7 שנים, אשר במסגרתו אנו שוכרים מבנה בשטח המוסד ומשפצים אותו על חשבוננו, בדומה למה שהיה עד כה במיקומנו הנוכחי. במסגרת היחסים ביננו יתאפשר לנו להשתמש בשטחי המקום בדומה לשאר בתי הספר שבו, כך שאת מסלולי הבוקר וטיולי השישי נוכל לעשות בטבע שסביבנו, ומן הסתם גם את כל הפעילות החקלאית, השבוע השבטי, הכנת היין ביקב בכיתה ג' ועוד. במקביל, נשמח להשתתף בחלק מהאירועים היזומים על ידי המקום. אנו מגדירים את שנתנו הראשונה כשנה שבה נבחן יחד את השתלבותנו במרחב באופן התואם את הצרכים של כולם.

 

בהמשך – מעבר למעמד ממלכתי

לאחר תקופת הסתגלות – נתחיל בתהליך הפיכתנו למוסד ממלכתי, בסיוע מקווה ישראל כרשות המקומית שלנו. אנו מעריכים כי תהליך זה ייערך מספר שנים ובסיומו נוכר כבית ספר ממלכתי על כל המשתמע מכך – כולל הפחתה ניכרת בשכר הלימוד הנובעת מכך שעלות שכר המורים תשולם על ידי המדינה. הפיקוח הפדגוגי של בתי הספר הממלכתיים במקווה ישראל מבוצע ע"י מחלקת החינוך ההתיישבותי במשרד החינוך, ועם קבלת מעמד הממלכתיות, נעבור ככל הנראה לפעול תחת פיקוח זה. בהפיכתנו למוסד ממלכתי נהיה "משויכים" למקווה ישראל ונחדול מלהיות שוכרים בחוזה, אם כי נמשיך לשלם דמי שימוש בשטח הזהים בגודלם לשכר הדירה, כפי שמשלמים שאר בתי הספר. 
מה תכניות ההתפתות של בית הספר והגנים לאחר המעבר?

כאמור, למרות המעבר לרשות מוניציפלית עצמאית מבחינת החינוך, בית חינוך אביב ימשיך לשרת בראש ובראשונה את ילדי תל-אביב.

בשנה הבאה, שנתנו הראשונה במקום – נהיה עם 7 כיתות (א'-ח' ללא כיתה ז' שלצערנו לא תפתח עקב כמות הילדים המועטה). הגנים יישארו במקומם הנוכחי. 

בשנתנו השנייה – התכנית היא לפתוח כיתה א' נוספת (תהיינה 2 במקביל), וכיתה ט' כשנה ראשונה של תיכון או כשכבה הבוגרת בחטיבת הביניים.

בהמשך הדרך – התכנית היא לפתח את התיכון ובמקביל להמשיך לגדל את 2 הכיתות המקבילות בכל מחזור חדש.

 
 המבנה של בית חינוך אביב

מבנה בית הספר, שאותו כאמור נשפץ בעצמנו, הוא מבנה המגורים לשעבר של חניכי המכינה הקדם צבאית. לאחר השיפוץ והתאמתו למבנה בית ספר – הוא יכלול 11 חדרי כיתות לתלמידי בית הספר, חדר צהרון ומטבח, חדרי מנהלה, חדר אוריתמיה וחדרי תרפיות. למבנה חצר פנימית קטנה ומרחב חצרות חיצוני של כ - 2 דונם. בית הספר יגודר (עם שומר), כך שיוכל לפעול בבטחה כנדרש, אך כמו כל שאר דיירי המקום נוכל לצאת בכל יום ולהסתובב בשטחים הפתוחים במסגרת הפעילות שלנו. בסרטון מעלה תוכלו לראות מעט ממנו, והנה טיוטא ראשונה של התכנון:
 
שיפוץ המבנה

המבנה שאנו שוכרים הינו כאמור מבנה המגורים לשעבר של פנימיית המכינה הקדם צבאית של מקווה ישראל. הן מצבו והן מבנה החדרים מחייבים שיפוץ נרחב והתאמה לבית ספר. יחד עם זאת – בשונה מהשיפוצים הקודמים, השהות שלנו במבנה הנוכחי תהיה למספר שנים רב.
 
בשיפוץ הנוכחי נקפיד להשתמש בכמה שיותר חומרים וציוד  מבית הספר הקיים שאותם ניתן יהיה למחזר ומירב התקציב יושקע בתשתית נדרשת כגון הזזת קירות תשתיות חשמל, מים ומיזוג, גידור וכד'.

כמו לפני 3 שנים – גם הקיץ נדרש לעזרה מאסיבית מכל הקהילה בשיפוץ המבנה. חלוקת העבודה כבר בעיצומה ואם תבחרו להצטרף אלינו - גם אתם מוזמנים לתת יד.

את חוויותינו משיפוץ המבנה הנוכלי שלנו - תוכלו לראות כאן:


 
​שאלות ותשובות אחרות

איך מגיעים למקווה ישראל?

בית ספר מקווה ישראל נמצא כ-3 ק"מ דרום מזרחית למיקומו של בית חינוך היום. הכניסה הראשית אליו היא דרך צומת חולון – ובשעות הבוקר הנסיעה אליו ממרכז תל-אביב אורכת כ-7 דקות יותר מאשר הנסיעה לבית חינוך כיום. 

על מנת להקל על העומס בדרך חזור אנו בוחנים עם מקווה ישראל את האפשרות לצאת דרך שער ירושלים, השער ההיסטורי של מקווה ישראל מכביש 44, אשר נמצא כמה מאות מטרים מזרחית לצומת חולון ויקצר משמעותית את החזרה לתל-אביב בשעות עמוסות. 

פתרון נוסף הנבחן בוא פתיחת שער מערבי להולכי רגל - הנמצא במרחק הליכה קצר מתחנות האוטובוס של צומת חולון ויאפשר לילדים הגדולים להשתמש בתחבורה הציבורית ביתר קלות.

פתרון נוסף בשלבי בחינה מתקדמים הוא קיום הסעות לבית הספר החל מגיל מסוים, בכלל ובפרט ממקומו של בית חינוך אביב כיום, פתרון אשר יסייע גם להורים אשר להם ילדים גם בגנים וגם בבית הספר.

נושא החניה בתוך מקווה ישראל גם נמצא בטיפול ואנו בוחנים אפשרות לקבלת חניון ממש ליד הבניין ולא רק אישור חניה בחניון המרכזי ליד השער.

כאמור – פרטים נוספים יפורסמו ככל שנתקדם.
 
מה יהיה שכר הלימוד בשנה הבאה?


היות ובית חינוך אביב עדיין במעמד של מוכר שאינו רשמי, התמיכה הכלכלית ממשרד החינוך מעטה, ורוב תקציב בית הספר (אשר שכר המורים הוא כ-75% ממנו ועוד כ 20% הם שכר הדירה על המבנה) משולם משכר הלימוד הנגבה מן ההורים.

בשנת הלימודים הקרובה יעמוד שכר הלימוד על 1,650 ש"ח לחודש לילד.

למעוניינים - מתקיים צהרון לילדים בגילאי א'-ד'  אשר עלותו 850 ש"ח.

בנוסף, היות ובית הספר צומח ונוספת לו לפחות כיתה מדי שנה - אנו נדרשים לתמוך בתשתית שתאפשר גדילה זו. לשם כך נגבים דמי פיתוח על סך 2,000 ש"ח כסכום חד פעמי לקראת תחילת השנה, כל שנה.

 

האם אוכל לבקר על מנת להתרשם?

בוודאי. נקיים מספר סיורים במקום למעוניינים – מייל בנושא יצא בנפרד.
 
 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org