הבית החדש של בית חינוך אביב

ברוכים הבאים לביתנו החדש

אנו נרגשים ושמחים להכיר לכם את הבית החדש של בית חינוך אביב: בית הספר החקלאי מקווה ישראל. החל משנת הלימודים הקרובה יעתיק בית חינוך אביב את פעילותו למקווה ישראל, קריית חינוך השוכנת בריאה ירוקה בת  3000 דונם אותה ראיתם בסרטון, מרחק 7 דקות נסיעה ממיקומנו הנוכחי.
 

קצת אודות מקווה ישראל
 
מִקְוֵוה יִשְׂרָאֵל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל. בית הספר הוקם על ידי קרל נטר בשנת 1870 על אף ולמרות התנגדות הממסד (נשמע מוכר...?) ומאז ליווה את היישוב בארץ ואת המדינה לאחר הקמתה, תוך שהוא ממלא תפקיד חשוב בנקודות שונות בהיסטוריה (מי שרוצה מוזמן לקרוא באתר מקווה ישראל ובוויקיפדיה ). כיום לומדים במקווה ישראל כ- 1,200 תלמידים ב-3 בתי ספר: בית ספר תיכון חקלאי חילוני, תיכון חקלאי דתי ותיכון ישראלי צרפתי מרשת אליאנס. כמו כן, בית ספר יסודי מונטסורי עם חטיבה צעירה שוכר שטח במקום. במקום פועלות גם 2 פנימיות, חילונית ודתית.

מקווה ישראל שייך לארגון כל ישראל חברים (כי"ח ) ומנוהל במשותף על ידו ועל ידי המדינה, והוא פועל כרשות מקומית עצמאית המקבלת אליה תלמידים מרחבי גוש דן. המוסד חולש על 3000 דונם של חורש, שדות חקלאיים, מטעים, יקב, משק וגנים בוטנים אשר את רובם מתפעלים תלמידי המוסדות החינוכיים. בשנת 1976 נחקק "חוק בית הספר החקלאי מקוה ישראל" ועל פיו "יוסיף לפעול כבי"ס חקלאי לקידום מטרותיו" וכי "אין לשנות ייעוד הקרקעות" – והמוסד שומר על כך בקנאות.

ייעוד המוסד מופיע גם באתר: "לחבר האדם לאדמה בלב המציאות האורבנית של ישראל והנחלת דרך חיים של כבוד האדם, שמירת הטבע ואהבת הארץ."
​​
הקשר בין מקווה ישראל לבית חינוך אביב, ולמה החיבור טוב לנו

כמשתמע משמו של הארגון לו הוא שייך – "כל ישראל חברים" – מקווה ישראל תומך באידאולוגיה פלורליסטית והוא מעודד, בצד השותפות, את הייחודיות של מוסדות החינוך השייכים לו. חזון הפיתוח העתידי של מקווה ישראל הוא של קריה אקדמית גדולה המונה בתי ספר מסוגים שונים לאלפי תלמידים מהארץ ומהעולם. במסגרת חזון זה, התקיימו בעבר מפגשים ביננו תוך ניסיון לבחון את השתלבותנו במתחם. השנה לשמחתנו הבשילו התנאים להצטרפותנו.

היתרונות לבית חינוך אביב בחבירה למקווה ישראל הם עצומים:
  • מקווה ישראל הוא שותף אמיתי המעוניין בנו, כמו שאנחנו, מכיר ומסכים לכך שנמשיך לשרת בראש ובראשונה את ילדי תל-אביב.  המוסד בעל חזון חינוכי התואם את התפתחותנו ועל כן השתלבותנו בו היא גם טבעית עבורו – והוא חובר אלינו במטרה שנצליח. זהו שינוי מהותי מהמצב הקיומי שלנו עד כה – בו אנו נלחמים על הזכות הבסיסית להתקיים. המאבק התמידי שלנו לאורך השנים והאנרגיות העצומות שהפנינו אליו פגעו ביכולת שלנו לתת את המיטב לילדינו ולא אפשרו לנו להתפתח כראוי. כולנו חווינו וחווים זאת עדיין. שותפות חדשה זו היא ברכה לבית החינוך. היא תאפשר לו לצמוח ולממש את הפוטנציאל המלא הטמון בו.
  • מקווה ישראל הוא גן עדן "וולדורפי". במרחק 7 דקות נסיעה ממיקומנו היום, אנו מצטרפים לריאה ירוקה בעלת 3000 דונם של חורש, מטעים ,שדות, בעלי חיים וסתם טבע מדהים. לא יכולנו לבקש סביבת לימוד וולדורפית טובה יותר לילדינו.
  • יכולת לגדול ולהתפתח עד לתיכון. רוצים בנו, כבר אמרנו? מספר כיתות בשכבה – טוב מאוד. חטיבה – מצוין. תיכון – כדאי עוד יותר. לא יכולנו לבקש מרחב התפתחות טוב מזה, אשר מבין ומקבל את הצורך ברצף חינוכי ומעוניין בגדילתנו באופן המיטבי לנו.מה טיב מערכת היחסים שלנו עם מקווה ישראל?

השנים הראשונות – כשוכרים.

היות ואנו כרגע מוסד מוכר שאינו רשמי – מערכת היחסים שלנו עם מקווה ישראל מתחילה כשוכרים. אנו אמורים לחתום על חוזה עם אופציה ל- 7 שנים, אשר במסגרתו אנו שוכרים מבנה בשטח המוסד ומשפצים אותו על חשבוננו, בדומה למה שהיה עד כה במיקומנו הנוכחי. במסגרת היחסים ביננו יתאפשר לנו להשתמש בשטחי המקום בדומה לשאר בתי הספר שבו, כך שאת מסלולי הבוקר וטיולי השישי נוכל לעשות בטבע שסביבנו, ומן הסתם גם את כל הפעילות החקלאית, השבוע השבטי, הכנת היין ביקב בכיתה ג' ועוד. במקביל, נשמח להשתתף בחלק מהאירועים היזומים על ידי המקום. אנו מגדירים את שנתנו הראשונה כשנה שבה נבחן יחד את השתלבותנו במרחב באופן התואם את הצרכים של כולם.

 

בהמשך – מעבר למעמד ממלכתי

לאחר תקופת הסתגלות – נתחיל בתהליך הפיכתנו למוסד ממלכתי, בסיוע מקווה ישראל כרשות המקומית שלנו. אנו מעריכים כי תהליך זה ייערך מספר שנים ובסיומו נוכר כבית ספר ממלכתי על כל המשתמע מכך – כולל הפחתה ניכרת בשכר הלימוד הנובעת מכך שעלות שכר המורים תשולם על ידי המדינה. הפיקוח הפדגוגי של בתי הספר הממלכתיים במקווה ישראל מבוצע ע"י מחלקת החינוך ההתיישבותי במשרד החינוך, ועם קבלת מעמד הממלכתיות, נעבור ככל הנראה לפעול תחת פיקוח זה. בהפיכתנו למוסד ממלכתי נהיה "משויכים" למקווה ישראל ונחדול מלהיות שוכרים בחוזה, אם כי נמשיך לשלם דמי שימוש בשטח הזהים בגודלם לשכר הדירה, כפי שמשלמים שאר בתי הספר. פירוט גדול יותר על הנושא הכלכלי – בהמשך.

מה תכניות ההתפתות של בית הספר והגנים לאחר המעבר?

כאמור, למרות המעבר לרשות מוניציפלית עצמאית מבחינת החינוך, בית חינוך אביב ימשיך לשרת בראש ובראשונה את ילדי תל-אביב.

בשנה הבאה, שנתנו הראשונה במקום – נהיה עם 7 כיתות (א'-ח' ללא כיתה ז' שלצערנו לא תפתח עקב כמות הילדים המועטה)  ושני הגנים הבוגרים. שני הגנים הצעירים יישאר במקומם הנוכחי או בסמוך אליו. במקור מקווה ישראל התנו את המעבר שלנו בכך שיהיה ללא הגנים, אך בעקבות שיחות עמם תוך הסברים על חשיבות הרצף החינוכי במעבר בין הגן הבוגר לכיתה א', הוסכם כי ניתן יהיה לעבור גם עם שני הגנים הבוגרים. בהמשך עמוד זה נדון במשמעויות של השארת שנה הגנים הצעירים במתחם הקיים.

בשנתנו השנייה – התכנית היא לפתוח כיתה א' נוספת (תהיינה 2 במקביל), וכיתה ט' כשנה ראשונה של תיכון או כשכבה הבוגרת בחטיבת הביניים.

בהמשך הדרך – התכנית היא לפתח את התיכון ובמקביל להמשיך לגדל את 2 הכיתות המקבילות בכל מחזור חדש.

 
 המבנה של בית חינוך אביב

מבנה בית הספר, שאותו כאמור נשפץ בעצמנו, הוא מבנה המגורים לשעבר של חניכי המכינה הקדם צבאית. לאחר השיפוץ והתאמתו למבנה בית ספר – הוא יכלול 14 חדרי כיתות לתלמידי בית הספר, שני גנים בוגרים, חדר צהרון ומטבח, חדרי מנהלה, חדר אוריתמיה וחדרי תרפיות. למבנה חצר פנימית קטנה ומרחב חצרות חיצוני של כ - 2 דונם. בית הספר יגודר (עם שומר), כך שיוכל לפעול בבטחה כנדרש, אך כמו כל שאר דיירי המקום נוכל לצאת בכל יום ולהסתובב בשטחים הפתוחים במסגרת הפעילות שלנו. בסרטון מעלה תוכלו לראות מעט ממנו, והנה טיוטא ראשונה של התכנון:
 

שיפוץ המבנה

המבנה שאנו שוכרים הינו כאמור מבנה המגורים לשעבר של פנימיית המכינה הקדם צבאית של מקווה ישראל. הן מצבו המוזנח והן מבנה החדרים מחייבים שיפוץ נרחב והתאמה לבית ספר. יחד עם זאת – בשונה מהשיפוצים הקודמים, השהות שלנו במבנה הנוכחי תהיה למספר שנים רב.
 
בשיפוץ הנוכחי נקפיד להשתמש בכמה שיותר חומרים וציוד  מבית הספר הקיים שאותם ניתן יהיה למחזר, וסטנדרט השיפוץ יהיה המינימלי הנדרש כדי לקיים את הלימודים – וזאת על מנת לחסוך עלויות עד כמה שניתן. מירב התקציב יושקע בתשתית נדרשת כגון הזזת קירות תשתיות חשמל, מים ומיזוג, גידור וכד'.

כמו לפני 3 שנים – גם הקיץ נדרש לעזרה מאסיבית מכולכם בשיפוץ המבנה. ללא התגייסות כללית לא נוכל לעמוד באתגר. במהלך השבועות הקרובים ייצא מייל מסודר – אנו מבקשים את התגייסותכם לנושא.

 הבנו לגבי מקווה ישראל. מה לגבי העתירה? האם ויתרנו על אופציה בתל-אביב?

בתחילת אפריל פורסם פסק הדין של בית המשפט המחוזי בעניין העתירה שלנו. החלטת בית המשפט קובעת כי סירוב העירייה לאפשר לבית חינוך אביב לקבל הכרה בבית הספר האנתרופוסופי כמוסד חינוך רשמי - אינו סביר ומפלה, ועל העירייה לאפשר את הליך ההכרה הרשמי אל מול משרד החינוך, בהקדם. בנוגע למבנה – בחרה השופטת שלא לתת סעד בנושא זה, מאחר ולראייתה, ההחלטה על ההכרה בבית הספר כרשמי מייתרת את הדיון בהקצאת מבנה – שכן היא תביא ממילא להקצאת מבנה.

אין ספק כי מדובר בהחלטה תקדימית ובהישג משפטי גדול עבור כל מוסדות החינוך הנאבקים ברשויות לצורך הכרה כמוסד חינוכי רשמי. יחד עם זאת, פסק הדין כפי שהוא מנוסח היום אינו מגדיר זמני ביצוע מחייבים והוא משאיר הרבה מקום לפרשנות על פי ההסכם הארצי עם משרד החינוך – כמו למשל בנושא החטיבה

עיריית תל-אביב, באופן די צפוי לאור התנגדותה לקיומנו לאורך השנים, הודיעה לנו על כוונתה לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון.

המשמעות המידית של ערעור זה היא כי מבחינת לוחות הזמנים של המהלך המשפטי – פתרון לשנת הלימודים הקרובה אינו רלוונטי.

אך גם אם יפסוק בית המשפט העליון לטובתנו בשנת הלימודים הבאה, לא תמו האתגרים, שכן להערכתנו פתרון בטווח הרחוק לא יגיע ללא המשך המאבק בעירייה. החטיבה, הגנים, מיקום בית הספר, הרצף החינוכי – כל אלו ועוד דברים מהותיים אחרים יהיו נתונים לפרשנות וויכוח היות ועיריית תל אביב הבהירה במהלך השנים כי היא מתנגדת לעצם קיומנו ותעשה תמיד את המינימום הנדרש מכל פסיקה שלא תהיה.

אנו יכולים להיות גאים בעצמנו – המאבק העקרוני והצודק שלנו כנראה סלל את הדרך לכך שיהיה בית ספר אנתרופוסופי בתל-אביב במהלך השנים הקרובות, הגם שהדבר יהיה כרוך במאבקים נוספים. מפאת לוחות הזמנים, לנו ההישג הזה כבר לא יעזור. יתרה על כך, בשלב הנוכחי של חיינו מגיע לבית חינוך אביב לנוח ממאבקים ולהתרכז בלהתפתח. אנחנו כמובן נגיב לערעור, ואם שוב ננצח נבחן דרכים לדרוש שהעירייה תסייע לנו כלכלית בעקבות התנהלותה – אך נתרכז בעיקר בבנייתנו מחדש בשנים הקרובות.
 


הנושא הכלכלי

נושא חשוב מעין כמוהו הוא כמובן הנושא הכלכלי. בימים אלו נבנית התכנית התקציבית ובקרוב ייצא מייל מרכז בנושא. עיקריו יהיו:
  • בשנים בהם אנחנו עדיין פועלים במעמד של מוכר שאינו רשמי ונדרש מאיתנו לשלם את שכר המורים ושכר דירה על המבנה – תשלומי שכר לימוד ימשיכו להיות בסדרי הגודל של היום. כאמור מייל מפורט בנושא עם מספרים מדויקים ייצא בקרוב.
  • השיפוץ אמנם יהיה בסטנדרט מינימלי – אך עקב השינויים המהותיים הנדרשים להתאמת המבנה הקיים לצרכי בית ספר והעדר פיתוח כללי של החצרות (גדר, משטחים וכד') אנו מעריכים כי עלותו תהיה סביב 1,500,000 ₪. דמי ההקמה השנתיים שיגבו בקרוב ואשר יהיו גם הם בסדרי הגודל של השנים הקודמות לא מכסים עלות זו. מסיבה זו אנו שוקדים על הקמת תכנית הלוואות מהקהילה ומחפשים מקורות מימון נוספים. גם על כך במייל בקרוב.
אנו מודעים לעול הכלכלי שהקהילה נושאת מזה שנים לא מעטות והנושא נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו בצאתנו למהלך הזה, אשר אמור להביא סוף סוף להקלה משמעותית בהמשך הדרך.
 


שאלות ותשובות אחרות

מדוע שני גנים נשארים בתל אביב ומה התכנית לגביהם?

כאמור, במקור מקווה ישראל התנו את המעבר שלנו בכך שיהיה ללא הגנים, אך בעקבות שיחות עמם תוך הסברים על חשיבות הרצף החינוכי במעבר בין הגן הבוגר לכיתה א', הוסכם כי ניתן יהיה לעבור גם עם שני הגנים הבוגרים.

הקושי שבהשארת הגנים הצעירים יוצר גם הזדמנות, שכן אנו בכל זאת משאירים חלק מפעילות בית חינוך אביב בעיר תל אביב, וזו יכולה להוות בסיס טוב לפיתוח והתרחבות עתידית.

אנו בוחנים כרגע מה הוא המענה הטוב ביותר לניהול גנים אלו וכיצד לשמור על קשר שוטף עם הנהלת וצוות בית חינוך.


איך מגיעים למקווה ישראל?

בית ספר מקווה ישראל נמצא כ-3 ק"מ דרום מזרחית למיקומו של בית חינוך היום. הכניסה הראשית אליו היא דרך צומת חולון – ובשעות הבוקר הנסיעה אליו ממרכז תל-אביב אורכת כ-7 דקות יותר מאשר הנסיעה לבית חינוך כיום. הקושי הוא בחזרה לתל-אביב דרך צומת חולון עקב עומסי התנועה.

על מנת להקל על העומס אנו בוחנים עם מקווה ישראל את האפשרות להיכנס דרך שער ירושלים, השער ההיסטורי של מקווה ישראל מכביש 44. בשער זה גם מפרצי עצירה ותחנות אוטובוס עבור הילדים הבוגרים.

פתרון נוסף אותו יבחן הצוות שלנו הוא קיום הסעות לבית הספר החל מגיל מסוים, בכלל ובפרט ממקומו של בית חינוך אביב כיום, פתרון אשר יסייע גם להורים אשר להם ילדים גם בגנים הצעירים וגם בבית הספר.

נושא החניה בתוך מקווה ישראל גם נמצא בטיפול ואנו בוחנים אפשרות לקבלת חניון ממש ליד הבניין ולא רק אישור חניה בחניון המרכזי ליד השער.

כאמור – פרטים נוספים יפורסמו ככל שנתקדם.
 

האם אוכל לבקר על מנת להתרשם?

בוודאי. נקיים מספר סיורים במקום למעוניינים – מייל בנושא יצא בנפרד.
 

איך אני יכול לעזור?

השאלה המוצלחת ביותר. עזרת כולנו נדרשת – וכל התנדבות תתקבל בברכה. למעוניינים לתרום למאמץ באופן יזום – נא לפנות לנירית קרטיס מהועד (054-7578619) ולשרה שרייר ממועצת ההורים (054-2446468) 
 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org