בית חינוך אביב - האנתרופוסופי של תל אביב - עקרונות הלימוד

עקרונות הלימוד

7 השנים הראשונות בגן - תקופת הילדות המוקדמת

בשבע השנים הראשונות, הכוללות גם את שנות הגן, מרוכזת התפתחותו של הילד במישור הגופני-פיסי בעיקר. שאר האיכויות האנושיות מתגבשות ומתפתחות מתוך הקשרן לגוף. ככל שהגוף, התנועה, חווית המרחב והחושים יתפתחו בצורה הרמונית ושלמה יותר, כך יתפתחו אחר כך יכולותיו המנטליות של הילד למצבן הטוב והמאוזן ביותר.
בגן ולדורף מרבים במשחקים, שירים, משחקי בניה, יצירה וחיקוי, התנסות באמנויות שונות וחוויות חושים מגוונות. המשחק והחיקוי של פעילויות הגננים הבוגרים בונים בצורה הרמונית את גופו ונפשו של הילד בגיל הרך.
בשלב זה של חייו לומד הילד הרבה יותר מתוך חוויה תנועתית וחיקוי מאשר באמצעות הסבר ושינון. הגננים, בדומה למורים המחנכים בבית ספר ולדורף, הינם סמכות אוהבת. הם מגדירים גבולות ודרישות ברורים, אך עושים זאת בדרכי נועם ובאהבה.


התזונה בגנים

מתוך הכרה בחשיבותו של אוכל בריא וברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית, התזונה בבית חינוך אביב צמחונית ומורכבת בעיקרה ממוצרי מזון אורגניים. התפריט נבנה בעזרת תזונאיות, הושקעה בו מחשבה רבה והוא כולל ירקות, פירות, דגנים, קטניות, ועוד. בכל יום הילדים מכינים עם הגננים את ארוחותיהם. בגילאי הגן, הילדים עדיין אינם מבחינים בין משחק לעבודה. מלאכות כמו חיתוך פירות וירקות, לישת בצק או הכנת ארוחת הצהריים, הנעשות מתוך שמחה והתלהבות, הן בונות, מפתחות ומתאימות למישור שבו נמצא הילד - מישור התנועה והתחושה הגופנית.
בגן אופים לחם ועוגיות, מוסקים ומשמרים זיתים בסתיו וסוחטים מיץ תפוזים בחורף. פעילויות אלו אינן רק מדמות את עבודת המבוגרים, אלא מהוות עבודה של ממש. גם בתחום האוכל, אנו מאפשרים לילדים לחוות כמה שיותר מעגלי חיים. לדוגמא: "מעגל החיטה"  הילדים יזרעו חיטה בסתיו, יעקבו אחר נביטתה וגדילתה, יקצרו אותה בעזרת מגל בחג השבועות, יפרידו בין הגרגירים למוץ, ויטחנו במו ידיהם את החיטה לקמח. מהקמח יכינו ביחד לחם, ומשאריות הארוחה יכינו קומפוסט - חזרה לאמא אדמה. לפני כל ארוחה, הילדים מברכים בדקלום ושיר ומודים על הארוחה.


הצהרון בגנים

הצהרון מנוהל על ידי הצוות החינוכי; בכל יום חלק מן הצוות נשאר
לפרק של הצהרים. בגנים הצעירים הילדים שוכבים לישון לקראת  13:30 ומתעוררים אט אט לחיקם של הגננות והגננים. פעילות נינוחה אחרי השעה שלוש וארוחה קלה מסיימים את הגן והילדים עוברים לזרועותיהם של ההורים. בגנים הבוגרים, לאחר ארוחת הצהריים הילדים עוברים לפעילות נינוחה במרחב הגן, כגון שעת סיפור, ומבלים חלק מהזמן במרחב החצרות שלהם.
 
בית חינוך אביב, הכפר החקלאי מקווה ישראל. כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 4454 תל אביב, מיקוד 6104302  טלפון: 072-2422999, פקס: 03-6813002 , מייל: aviv@antro-tlv.org