בית הספר היסודי


עקרונות לימוד וסדר יום

מעט על עקרונות הלימוד במערכת החינוך האנתרופוספית, שרבים מהם מאומצים כיום גם על ידי מערכת החינוך הרגילה: למידה מותאמת להתפתחות הילד, עם דגש על תנועה ואמנויות, בתקופות למידה מרוכזות ועם נוכחות מוגברת ורציפה של המחנך.

קרא עוד

כיתה א

הילדים עושים את צעדיהם הראשונים המודעים אל העולם שסביבם, יוצאים לאט ובהדרגה מתוך "עולם החלום" שהיו שרויים בו עד כה. סביבת הלימוד תהיה עוטפת, ואת לימודיהם ילוו דמויות שירים וסיפורים שעדיין קשורים לתקופת הגן והינקות.

קרא עוד

כיתה ב

בכיתה ב' הילדים כבר הבינו מה מצופה מהם בבית הספר ויש רצון להתרחב ולהתנסות. דרך התנסויות מורחבת ומוטמעים הכתיבה והקריאה והילדים נחשפים לחשבון. דגש מושם על חיזוק הקבוצה והשייכות, כשהשיא הוא בשבוע השבטי.

קרא עוד

כיתה ג

גיל תשע הוא גיל עדין ומיוחד בו הילד "מתעורר" מחלום, נפרד מהילדות העוטפת ונולד למציאות בה הוא פוגש לראשונה את העולם כמופרד ממנו. עולות שאלות הקשורות לזהות עצמית ומקום אל מול עולם המבוגרים. תכנית הלימודים תומכת בתהליך זה - ונלמדים סיפורי התורה והווצרות האדם והעם, חקלאות המדגימה את המחוזריות והיצירה של הטבע, נחוות תקופת בניה בה בונים הילדים את ביתם ותקופת בעלי מלאכה בה פוגשים הילדים את מקומם של המבוגרים בעולם.

קרא עוד

כיתה ד

חווית ה'הנני' המאפיינת גיל זה מלווה ביכולות חדשות של עשייה ולקיחת אחריות, אותן מפתחים דרך מעבר להכנת שיעורי בית, פרוייקטים כיתתיים, עבודה בקבוצות, וגם הכנת נושאים אישיים בפעם הראשונה. תקופות הלימוד המרכזיות ותכני הלימוד פותחים שער למקצועות חדשים ובה בעת מבקשים לתת מענה ליופי ולקשיים המאפיינים את הגיל המסעיר הזה.

קרא עוד

כיתה ה

בגיל זה מתקיים איזון בין הרוח המתממשת והגוף המתפתח, והילדים נפתחים אל העולם. ישנה פליאה חדשה, רצון להרחבת אופקים והתעניינות בדברים הגדולים. בכיתה זו שרים קנונים מאתגרים, מנגנים מנגינות מתקדמות, מציירים ציורים, כותבים שירים, כותבים סיכומים ועבודות מעמיקות. נושא הלימוד המרכזי והחשוב הוא תקופת תרבויות קדומות והשיא הוא בהשתתפות באולימפיאדה הארצית.

קרא עוד

כיתה ו

בגיל זה נכנסים הילדים אל תקופת טרום ההתבגרות, תקופה בה הם חווים שינויים נפשיים וגופניים גדולים הכרוכים במאמץ ולעיתים בקושי. תכנית הלימודים של כיתה ו באה לתמוך בהם, לאזן ולכוון את נפשם בתוך המבוך הסבוך של ההתבגרות. נלמדים מקצועות חדשים רבים כדוגמת פיזיקה והסטוריה ושיאה בכיתה זו היא הפקת הצגה על כל מרכיביה, שבה לכל אחד ואחת תפקיד משלהם בתוך מארג ההפקה הגדול.

קרא עוד