כיתה ג


כיתה ג

גיל תשע הוא גיל עדין ומיוחד. הילד "מתעורר" מחלום, נפרד מהילדות המוקדמת, הרכה והעטופה ונולד למציאות חדשה בה הוא פוגש לראשונה את העולם כמופרד ממנו. הפרידה הזו מלווה ברגעי פחד וחוסר בטחון. סביב גיל זה הילדים חווים את עצמם (באופן מודע יותר או פחות) כנפרדים מהעולם ומההגנה שהקיפה אותם, הם חווים 'אני' ו'אתם' ביחס להורים, למורה ולילדים אחרים. 

חוויה זו אף מביאה את הילד לעיתים להתנהגות ולרגשות הנראים כחריגים ביחס למה שהכרנו בו עד עתה: לגלוג זה על זה, הצקות, התפרצויות בכי ועוד. עולות שאלות הקשורות לזהות ולהבנה הכואבת שכלום לא יהיה כפי שהיה.כגודל חווית המשבר כך גם מנחמת ומשמחת העובדה שיש הרבה מה לעשות בעולם ה'מחולק', ה'מופרד' ועשיה זו נמצאת בליבה של תכנית הלימודים.

תורה

במהלך כיתה ג' ילמדו הילדים את סיפורי התורה המופיעים בספר בראשית ועד לסיפור יציאת מצריים בתחילת ספר שמות. סיפורי התורה באים לענות על השאלות החדשות המתעוררות אצל הילד לגבי 'כיצד נברא העולם?' 'כיצד נוצרנו?' ובכלל – 'מי אנחנו (אני)?' בסיפורי בראשית יש שיקוף מדהים של מצבם הפנימי של הילדים דרך סיפור הגירוש מגן עדן, המלווה מיד בהפניה לחלק מהמענה 'ובזיעת אפיך תאכל לחם!'

סיפורי התורה גם לוקחים את הילדים דרך היווצרות האנוש אל היווצרות העם (דרך אדם אינדיבידואלי > משפחה > שבטים> עם), ואת העם דרך מסע מפרך של חצייה ומבחנים, עד שהם פוגשים שוב את האל וכורתים איתו ברית מחודשת.הילדים ישמעו את הסיפורים הללו מפיו של המורה, ישמעו אותם לאחר מכן בשפת התורה, יציירו, יציגו, ינועו ויכתבו עליהם, הן בשפת התורה והן בשפתם שלהם. הם גם יקראו קטעים מספר בראשית, אותם יקבלו בטקס חגיגי, יכינו הצגה בתנועה על 6 ימי הבריאה והשבת.

הילדים יחוו את הגילוי או ההבטחה שאם בני האדם ייקחו אחריות על חייהם ועל העולם, וישתפו פעולה באהבה זה עם זה, הם יכולים להפוך את העולם ל'גן – עדן על אדמות', ובדרך זו לשוב ולמצוא את הקרבה לאל. יכולת זו מתגלה בהתמחות בעלי המקצוע השונים, בעבודת החקלאות, בבניית הבתים – שלושתם נושאים בהם מעמיקים בכיתה ג', לומדים ומתנסים בהם. אלמנט נוסף דרכו אנו מנסים לעזור לילדים לחזור ולמצוא את האל ב'עולם הנברא' הוא דרך מפגש עם היופי, החוקיות והסדר שבעולם הטבע שמתבטא גם במקצועות הכתיבה והחשבון.

חקלאות

החיים בעיר מרחיקים את האדם מן הקשר אל העולם שסביבו. אנו עסוקים בעבודתנו ובמירוץ החיים ומאבדים את הקשר לטבע. לפעמים הנתק הזה יוצר תחושה של חוסר אונים, של חוסר ישע, ולילדים החיים בעיר חסר הדבר המהותי מאוד שהיה קיים אצל בני האדם – הקשר לטבע, היכולת להוציא מתוך האדמה את המזון, ההתבוננות בתהליך ארוך. את אלה מחליפות היום חוויות אנטנסיביות לחם קונים במכולת, ותהליך למידה הוא דבר מייגע- הכל נצרך במהירות ובאנטנסיביות.

בבית חינוך אביב ניתנת לילדים ההזדמנות לעצור עוד רגע, ולחוות את העולם האמתי ולא זה הניבט ממסכים: עולם שבו זורעים, ממתינים, צופים בהתרגשות בנבט המבצבץ, קוצרים, אוכלים, נהנים מעמל כפיים. אלה נחווים לא רק כסיורי ידע אלא כחלק מהווי היום יום בבית הספר. במסגרת הלמידה עובדים את האדמה -  זורעים ושותלים, מגדלים ירקות, מבשלים, מיבשים, כובשים ורוקחים מהם. נוגעים בצרכים הבסיסיים של האדם בהקשר של תזונה, בית וביגוד. עורכים סיורים שונים, יוצאים לבציר ומשתתפים בתהליך יצירת היין, יוצאים למסוק זיתים ולומדים את תהליך הכנת שמן הזית מתחילתו ועד סופו. עוקבים, מרגע זריעת החיטה, אחר תהליך הפיכתה ללחם. הילדים עובדים במרץ, בהתלהבות ויסודיות. הם כמהים לקשר אמיתי ובלתי אמצעי עם העולם.


תקופת בנייה

הילדים, עסוקים בשאלת זהותם ומקומם כאן בעולם, ומוזמנים לבנות את הבית שלהם, כאן ועכשיו, דרך פרויקט משותף, מחזק ומשמח, של בניה. במקביל לומדים על בתים שונים ברחבי העולם, וכיצד האדם, שהוא יצור חלש ופגיע פיזית, יכול על ידי עשייתו מצד אחד, ועל ידי שימוש נכון בחומרים שהעולם מציע לו, והקשבה לאקלים באזורים השונים בהם הוא חי, 'לפצות עצמו' ולבנות לעצמו משכן בטוח, חם ומוגן, שבתוכו הוא יכול לקיים חיים פנימיים, חיי נפש ויצירה.

בתקופת בניה בונים התלמידים מבנה - הילדים מעורבים בתהליך הבניה כולו: מניחים יסודות, בונים תבניות מעץ ללבנים, מכינים לבנים, בונים את גוף המבנה, מניחים את הגג, מטייחים וצובעים. בסוף גם מקשטים. במו ידיהם בוראים הילדים מבנה, בית, בעוד הם עצמם הופכים לבית חדש, מעצבים את זהותם ומגלים את עולמם.

בעלי מלאכה

בילד עולה שאלה לא מודעת (עדיין) בעניין הסמכות של עולם המבוגרים. 'מי אתם'? הוא שואל אותנו בעיניים החדשות שלו, 'בזכות מה אתם באים אלי ללמד אותי'? 'מה יש לכם לתת לי?' בעלי המלאכה מהווים חלק מהתשובה. המבוגרים מנוסים יותר בעולם, הם למדו, חקרו, התנסו, עשו – והתמחו. 'אם אשתדל ואתרגל ואתאמן ואתגבר ואנסה, אוכל גם אני ללמוד ולעשות במו ידי דברים מופלאים כמו שעושים בעלי המלאכה האומנים. יש לי מה ללמוד! וכדאי לי!'


בתוך המגמה הכללית של עידוד הילדים להכרה ולפגישה את העולם הסובב אותם, עם דגש על עשייה, הילדים יכירו בעלי מלאכה אופייניים, (של עולם הולך ונעלם) המתמחים בעבודת כפיים מסויימת: נגר, סנדלר, נפח, צורף, אורג וכו'. דרך סיפורים (חומר ספרותי ותרגול קריאה), ביקורים וסיורים וכן דרך התנסות אישית, הם ילמדו על תהליך של לקיחת חומר גלם, ויעקבו אחרי השלבים עד ליצירת המוצר הסופי.