כיתה ה


כיתה ה

גיל 11 הוא גיל שבו מתקיים איזון בין הרוח המתממשת והגוף המתפתח, הילד נפתח אל העולם. ישנה פליאה חדשה, רצון להרחבת אופקים והתעניינות בדברים הגדולים. הילדים שרים קנונים מאתגרים, מנגנים מנגינות מתקדמות, מציירים ציורים, כותבים שירים, סיכומים ועבודות מעמיקות.

נושא הלימוד המרכזי והחשוב אשר בו עוסקים בשנה זו, הוא תקופת יוון העתיקה, אך לא לפני שלומדים על תרבויות קדומות יותר: הודו, בבל, פרס ומצרים. מתחילת השנה ילדי כיתה ה' מתאמנים ל"אולימפיאדה "– אירוע גדול ומרגש אשר מתקיים לאחר חופשת הפסח, שבו נפגשים כל תלמידי כיתות ה' מבתי ספר ולדורף בארץ. במשך שלושה ימים, עובדות כמה קבוצות מעורבות ומתרכזות באימונים במקצועות האולימפיים העתיקים (זריקת כידון ודיסקוס, ריצה, קפיצה לרוחק והיאבקות); במפגשים חברתיים; ובעשייה אמנותית. שיאם של שלושת הימים הוא התחרויות עצמן, אשר שמות דגש על איזון בין הרמוניה לכוח והתקדמות אישית.

לקראת סוף כיתה ה ייסגר מעגל הילדות ותחיל תקופת ההתבגרות. את דרכם לשל הילדים אל עבר הבגרות מלווה האיליאדה (סיפורה של מלחמת טרויה). שם פוגשים הילדים בלידת הפילוסופיה, בחשיבה ההגיונית ובמדעים המדויקים. זהו מסע מרתק המאפשר מיצוי של כל היכולות האמנותיות של הילדים, וכן את תחילתה של חשיבה חדשה.

תקופת גיאומטריה
רישום הצורה העגולה והישרה של הכיתות הקודמות הופך לשרטוטים, מושגים חוקים ומדידות.

חשבון
חקירת השבר העשרוני.

תנך ולשון
מספר שופטים נעבור לספר שמואל א' תוך כדי עבודה לשונית, דקדוקית: הילדים מקבלים משימות כתיבה בסגנונות שונים- סיפור בגוף ראשון, סיכום תיאורי, סיכום תמציתי, כתבה עיתונאית וכדומה. מחזקים נושאי דקדוק כמו מילות יחס, חיבור, ה הידיעה והתחלה של פעיל/סביל לקראת הבניינים שיבואו בשנה הבאה.

בוטניקה- ממלכת הצומח
נלמד את צורות הצמחים הראשוניות- טחבים, אצות, חזזיות, שרכים ופטריות ונתקדם הלאה לפרחים המורכבים, שיחים ועצים. בהתאם לתפיסה האנתרופוסופית הלימוד של חלקי הצמח נעשה מתוך התבוננות על הקשר בין הצמח ובין העולם, ואנו ננסה למצוא מה מהווים חלקי הצמחים בתוכנו.

מלאכה
לומדים לסרוג עם חמש מסרגות! בתחילת השנה כל ילד מכין לעצמו סט מסרגות דו צדדיות (מנסר, מחדד, משייף ומשמן), והמשימה העיקרית השנה היא סריגת גרביים בחמש מסרגות, עבודה מורכבת שדורשת קואורדינציה , סבלנות, ריכוז ומוטוריקה עדינה, יותר מאשר בשנים הקודמות. המלאכה של סריגת הגרב נבחרה לכתה ה' בגלל שזאת תקופה, לקראת גיל 12, בה מתרחשים שינויים גופניים והעצמות מתארכות. תוך כדי הסריגה הילדים מודדים את הגרב, ומתעוררים לפרופורציות של גופם ושל חבריהם.