הגנים


שבע השנים הראשונות בילדות

זוכרים את תחושת הילדות המוגנת, בה כל דבר מעורר פליאה, והכל עוד אפשרי?  

הילדות הינה תקופה מיוחדת בחיינו, בה אנו מרגישים עצמנו כחלק בלתי נפרד מהעולם ומגיעים אליו בזרועות פתוחות. מתוך ההתמסרות הזאת אנו מבקשים ללמוד אותו דרך התנסות ומשחק. הילדות היא תקופה בה אנו חוקרים את העולם ואת העצמי דרך החושים – דרך המשחק בחול ומעקב אחר שיירת הנמלים, דרך טיפוס על עץ החרוב בחצר של סבא, דרך ריח הבישולים של אמא, הפירות העסיסיים, הסיפורים של אבא, דרך ריצות, קפיצות, ציור ואפיית עוגות.

תפיסה זו של הילדות עומדת במרכז הגישה החינוכית שלנו: הילדות איננה תקופת מעבר בדרך לבגרות, אלא תקופה מיוחדת ומשמעותית בחיינו. חינוך ולדורף מתייחס אל הילד כאל ישות מתפתחת, ואל תקופת הילדות כאל פרק זמן משמעותי ובעל ערך משל עצמו. הילדות נתפסת כתקופה של צמיחה פנימית, הבשלה ולידה הדרגתית של כישורים, איכויות ותובנות. הילד הוא אדם בהתהוות ובצמיחה, ולא מבוגר קטן. תפקידו של חינוך וולדורף הוא לספק לילד בזמן הנכון את האמצעים המתאימים למיצוי כל שלב בהתפתחותו. דווקא בימינו, כשהעולם הולך ומתקדם כל כך מהר והילדות הולכת ומואצת, חשוב ליצור לילדים מרחב שתואם את קצב הילדות, מרחב שבו אפשר פשוט להיות ילדים.

בשבע השנים הראשונות מרוכזת התפתחותו של הילד במישור הגופני-פיסי בעיקר. ככל שהגוף, התנועה, חווית המרחב והחושים יתפתחו בצורה הרמונית ושלמה יותר, כך יתפתחו אחר כך יכולותיו המנטליות של הילד למצבן הטוב והמאוזן ביותר. בשלב זה של חייו לומד הילד הרבה יותר מתוך חוויה תנועתית וחיקוי מאשר באמצעות הסבר ושינון. הגננים, בדומה למורים המחנכים בבית ספר ולדורף, הינם סמכות אוהבת. הם מגדירים גבולות ודרישות ברורים, אך עושים זאת בדרכי נועם ובאהבה. בגן ולדורף מרבים במשחקים, שירים, משחקי בניה, יצירה וחיקוי, התנסות באמנויות שונות וחוויות חושים מגוונות. המשחק והחיקוי של פעילויות הגננים הבוגרים בונים בצורה הרמונית את גופו ונפשו של הילד בגיל הרך.


טבע ותזונה

מתוך הכרה בחשיבותו של אוכל בריא וכחלק מתפיסת העולם האנתרופוסופית, התזונה בבית חינוך אביב צמחונית ומורכבת בעיקרה ממוצרי מזון אורגניים. התפריט נבנה בעזרת תזונאיות, הושקעה בו מחשבה רבה והוא כולל ירקות, פירות, דגנים, קטניות, ועוד.בכל יום הילדים מכינים עם הגננים את ארוחותיהם. בגילאי הגן, הילדים עדיין אינם מבחינים בין משחק לעבודה. מלאכות כמו חיתוך פירות וירקות, לישת בצק או הכנת ארוחת הצהריים, הנעשות מתוך שמחה והתלהבות, הן בונות, מפתחות ומתאימות למישור שבו נמצא הילד - מישור התנועה והתחושה הגופנית.

בגן אופים לחם ועוגיות, מוסקים ומשמרים זיתים בסתיו וסוחטים מיץ תפוזים בחורף. פעילויות אלו אינן רק מדמות את עבודת המבוגרים, אלא מהוות עבודה של ממש. גם בתחום האוכל, אנו מאפשרים לילדים לחוות כמה שיותר מעגלי חיים. לדוגמא: "מעגל החיטה"  הילדים יזרעו חיטה בסתיו, יעקבו אחר נביטתה וגדילתה, יקצרו אותה בעזרת מגל בחג השבועות, יפרידו בין הגרגירים למוץ, ויטחנו במו ידיהם את החיטה לקמח. מהקמח יכינו ביחד לחם, ומשאריות הארוחה יכינו קומפוסט - חזרה לאמא אדמה. לפני כל ארוחה, הילדים מברכים בדקלום ושיר ומודים על הארוחה.


קצת על הגנים שלנו 

לבית חינוך אביב 3 גני ילדים: גן רב-גילאי אחד ביפו (גן הזית, גילאי 2.9-6.5) ושני גנים בדרום תל אביב (גן דפנה, גילאי 2-4, גן דקל-תמר 4-6.5). כל גן מובל על ידי צוות חינוכי המורכב מגנן ראשי וגננים נוספים המלווים את הילדים במהלך היום, בין השעות 07:30 ל 14:00. מהשעה 14:00 מופעל צהרון המנוהל גם הוא על ידי הצוות החינוכי. בגנים הצעירים הילדים שוכבים לישון עם המעבר לצהרון ומתעוררים אט אט לחיקם של הגננות והגננים. פעילות נינוחה וארוחה קלה מסיימים את הגן והילדים עוברים לזרועותיהם של ההורים. בגנים הבוגרים, לאחר ארוחת הצהריים הילדים עוברים לפעילות נינוחה במרחב הגן, כגון שעת סיפור, ומבלים חלק מהזמן במרחב החצרות שלהם.