החזון


החזון החינוכי


במרכז התפיסה האנתרופוסופית (אנתרופוסופיה = חָכְמַת האדם) נמצאת האישיות החופשייה והחושבת של האדם האוטונומי, המסוגל להתעלות להבנה וניהול מוסרי של חייו. בית חינוך אביב מבוסס על גישת החינוך האנתרופוסופי - חינוך ולדורף (הקרוי כך על שם בית הספר האנתרופוסופי הראשון).

בגישה חינוכית זו הילדים לומדים תחומי דעת רבים וסופגים ערכים המכשירים אותם לחיים באחווה אנושית. דרך חינוכית זו מתבססת ומותאמת לשלבי ההתפתחות של הילד ומלווה צעד אחר צעד את הילדים המתפתחים מפעוטות לבוגרים. ילדים המתחנכים בדרך זו מקבלים כלים ומיומנויות בסיסיות לחיים: מיומנויות אישיות כמו היכולת להבחין בין טוב ורע ולפעול בהתאם, יכולת לנוע לקראת הגשמה עצמית, ורכישת בטחון בעצמם ובהתנהלותם בעולם. הילדים רוכשים מיומנויות חברתיות, הכוללות יכולת ליצור קשרים אישיים משמעותיים ויכולת להתבונן בסביבה בצורה רחבה ומתוך תרומה לחברה הסובבת.

בוגרי בית ספר אנתרופוסופי שומרים על הסקרנות הטבעית לחיים, לבני האדם ולתופעות הטבע, ופעילים בכל תחומי החיים. בגישה האנתרופוסופית כל ילד הנו אמן, איש מעשה, איש חברה ומדען. ערכי יסוד אנושיים, כבוד לאדם ולסביבה ומודעות חברתית, הם מאבני היסוד בחינוך ולדורף. אין מדובר בסיסמאות, כי אם בהקניית ערכים, ובאמצעות בחירה קפדנית של הדמויות המחנכות: גננים, מחנכים ומורים מקצועיים. אנשי ונשות החינוך שבחרו בדרך זו, מתייחסים למלאכתם בכובד ראש ורואים בעבודתם שליחות. גישתם מקרינה על הסביבה ועל התרבות בה הילדים חיים. מדובר בדמויות המהוות דוגמה אישית בהופעה, בשפה ובדרך הפנייה לילדים ולמבוגרים. לתפיסתנו, יסודות בריאים וחזקים, הנבנים בגיל הגן ובית הספר, הם הבסיס לחיים בוגרים, שיש בהם בחירה חופשית, הגשמה אישית ונתינה, חיים בעלי תוכן, מוסר ומשמעות. מבית הספר יוצא אדם בוגר, אשר באהבתו וקבלתו את עצמו יוכל להזדהות עם הצומח, החי והאנשים שסביבו. 

התפיסה החינוכית שלנו מבוססת על התייחסות לילד כאל ישות שלמה רבת פנים. אנו מפתחים יכולות גופניות, נפשיות ואמנותיות, כבסיס שעליו נבנית היכולת האינטלקטואלית, החשיבה המופשטת והחשיבה המדעית. תנועה, יצירה ומוסיקה הם חלק משגרת היום של הילד ומשולבים בלמידה. בכיתות הנמוכות בבית הספר מהוות פעילויות אלו תשתית ובסיס ללימוד קריאה, כתיבה וחשבון, ואף להקניית השפות אנגלית וערבית. בחוויית הלמידה היומיומית הילדים תופרים, סורגים, מציירים, שרים, מנגנים ורוקדים.

חינוך ולדורף מכיר ומכבד את הטווח המלא של הפוטנציאל האנושי - לאורך כל שנותיהם בבית הספר, הילדים לומדים דעת באופן רחב ועמוק: הילדים לומדים לקרוא, לכתוב, מתמטיקה, היסטוריה, תנ"ך ומדע. בנוסף כולם לומדים לשיר, לנגן בכלי נגינה, לפסל, לצייר, להמחיז ולעבוד בעבודות יד. מעל לכל הם לומדים לחשוב לבד, לכבד ולהעריך אחרים ולעבוד בהרמוניה. ההכנה לחיים בונה אדם שלם, בעל ידע על העולם, אמפטיה ויכולות אינטלקטואליות ומעשיות לפתור בעיות של תקשורת מול העולם. בוגרי חינוך ולדורף מסוגלים לפעול מתוך חופש פנימי ויוזמה אישית בהיתקלם במהמורות בכל תחומי החיים. הם מסיימים את מסלול הלימודים עם כישורים לימודיים, קשת ידע נרחבת ואמונה כי רכישת דעת הינה חוויה חיובית.


החזון החברתי


פיתוח קהילה

יותר ויותר אנשים הגרים בעיר הגדולה מחפשים קהילה שתעניק להם תחושת שייכות. קהילה מהווה מסגרת בה אנשים תורמים ונתרמים ומפתחים קשרים אנושיים עם חוויית משמעות.

חינוך הילדים הופך עם השנים למטרה סביבה אנשים בוגרים מתחברים יחד, מתוך רצון להעניק לילדם חינוך איכותי. הקשר בין ההורים מספק ערך גם לילדים, גם להורים וגם למערכת החינוכית אליה הם שייכים. דווקא בשל הניגודיות שבין העיר הגדולה, הסואנת, עמוסת הגירויים ומושאי התשוקה, נוצר ביקוש הולך וגובר לתכנים העמוקים של חינוך ולדורף, המשדרים שקט ושלווה עם דגש על התפתחות אישית עמוקה, חיבור לסביבה ולטבע ויראת כבוד לאדם.

בית חינוך אביב הוא בית להתפתחותה של קהילה, הפועלת על בסיס ערכי החינוך אותם אנו מנחילים לילדינו. קהילה המחויבת לפלורליזם, לאחריות חברתית, לפיתוח הסביבה ולאהבת האדם. אנו מאמינים כי בית חינוך אביב יהווה חיזוק לתרבות ולחינוך בעיר.


פלורליזם חינוכי במסגרת מערכת החינוך

בית חינוך אביב הינו דוגמא ליזמות חברתית נוסח תל-אביב יפו 2010. אנחנו הורים יזמים, הפועלים מתוך תמיכה במערכת החינוך הציבורית, בתוך עולם התוכן שבחרה בו ובסטנדרטים שהציבה לעצמה. אנו מאמינים בזכותנו לפלורליזם חברתי-חינוכי. איננו דוגלים בחינוך פרטי ולכן כה שואפים להכניס את בית חינוך אביב אל תוך המערכת, כבית ספר ממלכתי, ולהפכו מקובל וזמין לכל המתעניין בזרם החינוכי, כפי שכבר ארע בבתי ספר אנתרופוסופיים אחרים ברחבי הארץ. אנחנו מאמינים כי נוכל לסייע בהכנסת מודלים חינוכיים איכותיים, כדוגמת זה שאנו מפתחים, אל תוך מערכת החינוך. אנו מתכוונים לעזור למערכת החינוך, להביא איכויות נוספות ולהנגיש אותן לכולם.


אחריות חברתית

חינוך וולדורף לקהילת ערביי תל אביב - יפו
בית חינוך אביב רואה ערך גדול בשילוב ילדים ערבים כחלק אינטגראלי ממנו. אנו רואים חשיבות עליונה לחשוף את הקהילה הערבית ביפו לזרם החינוך האנתרופוסופי ולפתח שותפות שתאפשר לבית חינוך אביב גיבוש קהילה רבת פנים, ההולמת את המרחב הפיזי בו אנו נמצאים.

ילדי שילוב
הגישה לשילוב ילדים שלהם צרכים יחודיים בחינוך וולדורף, נובעת מתוך הראייה השלמה את תמונת האדם והחברה. הבנת המקום של החלש, כביכול, בתוך החברה והזדהות אישית עם האתגרים של האחר הינה הזדמנות לכולם להתפתחות ולאהבה. ראייה זו באה לידי ביטוי בשילוב של ילדים בעלי צרכים ייחודיים בגני ולדורף ובבתי הספר. ועדיין, בית החינוך הנו מוסד צעיר למדי ומסוגל לקלוט מספר מצומצם בלבד של ילדי שילוב שיכולים להשתלב בנוף הכיתתי בהצלחה הדדית.

אג'נדה סביבתית-אקולוגית
בית חינוך אביב מחויב לפעול ולחנך לערכים של הגנה וטיפוח הסביבה. אנו מכינים לילדי הבית אוכל אורגני, המתבשל במטבחים שלנו מדי יום. הכנת האוכל מתבצעת על ידי אנשי הצוות והילדים, החל מהגיל הצעיר ביותר. בחצרות יצרנו שטחים לגינות אורגניות שילדי הגנים וביה"ס משקיעים בטיפוחן. מתקני המשחק בנויים מחומרים טבעיים או ממוחזרים. כל אלו מאפשרים לנו לפתח מודעות, רגישות ואחריות סביבתית אקולוגית.