חטיבת הביניים


גיל ההתבגרות הוא אחת מהתקופות המרגשות והחווייתיות בחיינו, ואנו מאמינים ברתימת האנרגיות העצומות של גיל זה ללימוד חוויתי מתוך התלהבות, יוזמה, יצירתיות ומעורבות חברתית. חינוך וולדורף בגילאי החטיבה דוגל בשילוב לימוד עיוני אינטלקטואלי עם לימודי אומנות, עידוד חשיבה ביקורתית ויצירתיות, תוך שילוב פעילות גופנית יומיומית, טיולים בארץ, דרמה ומוזיקה. 

עמידה ביעדי משרד החינוך, לימוד מקצועות הליבה והכנה למבחני הבגרות – אין פירושם בהכרח לימוד משעמם מתוך שינון ואבדן חדוות הנעורים. 

הלימודים בחטיבת הביניים של בית חינוך אביב מאפשרים לנערים ולנערות עשייה והתנסות משותפת, חווייתית, כשאת הלימודים מובילות דמויות משמעותיות ובראשן המחנך/ת, אדם שהוא חלק מחייהם ועולמם של הצעירים, מלמד כמה וכמה תחומי ידע ובנוסף מלווה את התלמידים גם בשיעורים של מורים מקצועיים אחרים. דמות המחנך/ת משמעותית במיוחד בגילאים אלה, שכן בגיל הנעורים מחפשים הילדים דמויות שיוכלו לקבל מהן השראה ודוגמה. חיפוש זה מתבטא היטב גם בתוכנית הלימודים. הנערים והנערות נחשפים לדמויות מתקופת הרנסנס, אשר עברו מאבקים אישיים עצומים, גילו יבשות חדשות והביאו לתגליות מדעיות ורוחניות ששינו את פני העולם.

מתוך הבנת החשיבות של כוחה של הקבוצה מתקיימות פעילויות מאחדות ומאתגרות הדורשות את שיתוף הפעולה של התלמידים –  עבודות חקלאות, טיולים רגליים רבים, ופרויקטים חברתיים למען הקהילה – המטפחים את כוחו של היחיד - אך כחלק מקבוצה תומכת ונתמכת.

בכיתות ז'-ט' מתרחבים לימודי המדעים: מתמטיקה, גאומטריה, פיזיקה, אסטרונומיה, בוטניקה, זאולוגיה, כימיה ועוד. כמובן לא פוסחים על תקופות לימוד משמעותיות בהיסטוריה, בתנ"ך, בכתיבה יוצרת וספרות. לימודי השפות, אנגלית וערבית, נעשים מתוך העמקה תרבותית המלווה בפרויקטים וחוויות רבות.  בצד זה, ממשיכה הדרך האמנותית משנים קודמות :

  • התנסות באמנויות ומעבר גם לאמנויות פיזיות ומאתגרות יותר- נגרות, ריתוך, פיסול בחימר, בעץ, ציור ורישום, מלאכות יד ובכלל זה תפירה אריגה ועוד.
  • שיעורי מוזיקה – שירה ונגינה. רוב הילדים לומדים לנגן על כלי אישי ובמידת היכולת חברים בהרכבים מוזיקליים.
  • לימודי הדרמה והאוריתמיה, העבודה התנועתית, מתרחבים עד להעלאת הצגות שלמות בהן הילדים משתתפים ולוקחים חלק מלא גם בעיצוב התפאורה, תפירת הבגדים, העיבוד המוזיקלי והכוריאוגרפיה.הלימודים בכיתה ז'

גיל זה מתאפיין בלידת האינטלקט ובצורך לשאול, להתבונן ואף לפקפק בסמכות ובמסגרת שהיו מובנות מאליהן והכרחיות עד כה. הרצון להכיר ולבטא את ׳העצמי׳ יכול להתבטא בראיית העולם בשחור ולבן, בהתפרצות של רגשות ואף בהתנהגות מרדנית או מתכנסת. החינוך האנתרופוסופי המותאם לגיל זה נותן מענה וכלי ״עבודה״ לצרכים ההתפתחותיים של הילדים המתבגרים. תכנית הלימודים מאפשרת לנער/ה לגלות, לשאול ולחקור ולחפש חלופות לעולם הקיים - היציאה אל ה"עולם חדש". לידת תקופת הרנסנס מקבילה ללידה אותה חווה הנער/ה - ביכולות החשיבה, הרגש והרצון. 

לימודי היסטוריה – התלמידים לומדים על מגלי עולם – מי הם, אילו מין אנשים היו,  לאילו תכונות נדרשו בכדי לעשות את מה שעשו. הגילויים בתקופה זו רבים: גילויים היסטוריים וגאוגרפיים, אך גם נפשיים אישיים ופנימיים. כן לומדים הילדים על תקופת הרנסאנס – ומתוודעים לתודעת העולם החדש, התנועה ההומנית, ואנשי אשכולות כליאונרדו דה וינצ'י ומיכלאנג'לו, מכירים את יצירותיהם ואת הביוגרפיה שלהם ומכינים עבודה אישית מעמיקה ורחבה על פי אותן דמויות.

לימודי מתמטיקה, אנגלית ולשון – דגש מושם בחטיבת הביניים על לימודי הליבה. במקצועות האנגלית והמתמטיקה מקבלים הילדים 6 שעות שבועיות (בכל מקצוע) ובלשון שעתיים שבועיות. בתחילת כתה ז' נערך מיפוי לקביעת רמת התלמידים במקצועות אלו ובהתאם לה נבנית תכנית הלימוד תוך שילוב תרגול בקבוצות וכן שיעורים פרטניים.

לימודי מדעים –  כימיה פיסיקה אסטרונומיה ביולוגיה ותזונה - נלמדים מתוך גישה חווייתית ומתוך התנסות מעשית.

לימודי כתיבה – התנסות בכתיבה יוצרת ובסגנון כתיבה אישי.

לימודי תנ"ך – מתוך התמקדות בדמותו של שלמה המלך וספר מלכים א'.

לימודי מוזיקה בשנות החטיבה לימודי המוזיקה יקבלו דגש הן בתחום השירה והן בתחום הנגינה התזמורתית. התלמידים ימשיכו לשכלל את הנגינה שלהם עם הכלים האישיים ויושם דגש על הרכבים מוזיקליים ונגינת הרמוניות.

לימודי ערבית – מתוך מגמה להרחיב אופקים תרבותיים וחברתיים.

לימודי אומנות – הילדים לומדים רישום, ציור ופיסול בחמר. בהמשך נחשפים ליצירות אומנות וללימודי תולדות האומנות.


הלימודים בכיתה ח׳ 

כיתה ח היא סופו, אך גם שיאו של המסע בין שמונה שנות הלימוד בחינוך וולדורף. אם המילה המאפיינת את כיתה ז היא מסע לגילוי, בכיתה ח זוהי המהפכה. הנערים והנערות לומדים על מהפכות דרך עדשת ההיסטוריה, כמו המהפכה הצרפתית והתעשייתית ומגלים יותר את גופם בשיעורי אנטומיה. העולם נפרש בפניהם בשיעורי הגיאוגרפיה והם צמאים להזדמנויות ומלאים באידיאלים. תפקיד המחנך.ת בשנה זו הוא להציג בפני מוחם את ההבטחה הטמונה בעולם, בפני ליבם את החלומות והתקוות של תושביו ובפני ידיהם את צרכיו.

הנערים והנערות חווים בשנה זו את הטבילה הראשונה לעולם המבוגרים, דרך הקשבה לקול הפנימי - הקורא להם להבין עוד על עצמם, דרך לקיחת אחריות ולבסוף – חווים גם קפיצה משמעותית ביכולות השיפוט שלהם. כאשר יעזבו את שער בית הספר יתחיל מסעם לחיפוש הסמכות, המוסר וההכוונה גם בתוך עצמם.